Vadim Tarasenko zawodnikiem #GKM2023! - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Vadim Tarasenko zawodnikiem #GKM2023!

Vadim Tarasenko doczekał się! Zawodnik, który w sezonie 2022 miał reprezentować grudziądzki klub, ostatecznie został zawieszony jako Rosjanin z powodu wybuchu wojny w Ukrainie. Vadim spełniał jednak wszystkie wymagania odnośnie przyznania mu polskiego obywatelstwa. W piątek na konferencji prasowej GKM S.A. poinformowano, że dokument został mu przyznany, a żużlowiec będzie mógł kontynuować swoją karierę. W sezonie 2023 będzie zdobywał punkty dla ZOOLESZCZ GKM!

28-latek tym samym będzie miał w końcu okazję zadebiutować na torach PGE Ekstraligi. Tarasenko był wiodącą postacią Abramczyk Polonii Bydgoszcz w sezonie 2021 na torach 1. Ligi Żużlowej. Ogromny potencjał zawodnika dostrzegli działacze ZOOLESZCZ GKM i zdecydowali się na jego pozyskanie. Niestety, wybuch wojny storpedował plany startów Vadima w Grudziądzu i pomimo złożenia wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa przed atakiem Rosji na Ukrainę i publicznego potępienia wojny to decyzja zapadła dopiero po roku. Wcześniej Vadim został zawieszony również przez rosyjską federację za krytykę polityki państwa. Mimo to nie odciął się od żużla, a klub GKM S.A. umożliwił mu pracę wraz z Kacprem Pludrą, którego wspomagał przez całe rozgrywki w 2022 roku jako mentor i mechanik.

Na zapleczu PGE Ekstraligi Vadim w sezonie 2021 osiągnął trzecią średnią równą 2,219 pkt/bieg. Jego dobre występy zaowocowały udziałem w rundzie Grand Prix w rosyjskim Togliatii jako zawodnik z dziką kartą. Tarasenko sprawdził się także w ekstraligowej stawce podczas dwóch turniejów indywidualnych. W bydgoskim Kryterium Asów zajął drugie miejsce, a także zwyciężył w Memoriale im. Edwarda Jancarza w Gorzowie. Mamy nadzieję, że mimo rocznej przerwy od startów pokaże swój potencjał i będzie ważnym ogniwem w grudziądzkiej drużynie.

Vadim Tarasenko Polakiem, ZOOleszcz sponsorem tytularnym, LOTTO partnerem klubu! – relacja z konferencji prasowej GKM S.A.

Tabela PGE Ekstraligi

PozycjaDrużynaPunkty
130
228
320
418
515
611
710
87
Skip to content