Sezon 2008 - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Sezon 2008

Transfery dokonane w przerwie zimowej miały zapewnić zespołowi z Grudziądza awans do czołowej czwórki. Rzeczywistość okazała się zgoła inna. Drużyna GTŻ-u dopiero po wygraniu walkowerem baraży zdołała utrzymać się w pierwszej lidze.

Wyrównany skład miał być kluczem do sukcesu. Niestety w zespole brakowało lidera, który pociągnie wynik. Przed sezonem wydawało się, że może być nim Martin Smolinski. Niemiec zawiódł jednak na całej linii, zaś inni zawodnicy jeździli w kratkę.
Transfery po Grudziądzku
W okresie zimowym w kadrze Grudziądzkiego Towarzystwa Żużlowego zaszło kilka zmian. Zbudowano zespół, którego celem miał być awans do czołowej czwórki. Skład w większości został oparty na zawodnikach zagranicznych. W zespole pozostali dwaj krajowi zawodnicy – Paweł Staszek oraz Mariusz Puszakowski. Jeśli chodzi o zawodników zagranicznych, kontrakty przedłużyli Thomas Stange, Eric Andersson oraz młody Robert Pettersson. Kibiców najbardziej jednak bolała strata Christiana Hefenbrocka, który wybrał ofertę Polonii Bydgoszcz. Do Rawicza odszedł ambitny Ronnie Jamroży. Włodarze GTŻ-u szybko rozpoczęli poszukiwania zawodnika, który wypełni lukę po Hefenbrocku. Po długich negocjacjach podpis pod kontraktem złożył Martin Smolinski, który miał propozycje także z klubów ekstraligowych. Zespół wzmocnili także Oliver Allen oraz Niklas Klingberg, który w przeszłości startował w Grudziądzu. W zespole pozostali utalentowani młodzieżowcy – Kamil Brzozowski i Artur Mroczka. Aby zwiększyć rywalizację w tej formacji dokooptowano do nich Mortena Risagera i Mateusza Jurgę.
Cel: pierwsza czwórka.
Po tak znaczących zmianach kadrowych cel zespołu był tylko jeden: awans do czołowej czwórki. Zorganizowano profesjonalną prezentację zawodników, jakiej do tej pory nie było. Imprezę otworzył występ Gosi Andrzejewicz, później na scenie pojawili się główni aktorzy, czyli żużlowcy. Zarówno działacze jak i kibice byli pełni nadziei, że plan zostanie zrealizowany.

– Nie interesuje nas marazm, czyli walka poniżej czwartego miejsca. Celujemy w pierwszą czwórkę. Wydaje mi się, że to co stworzyliśmy wspólnie z panem prezydentem i urzędem miasta, jeśli chodzi o działalność klubu, czyli pracowników, zawodników, których udało nam się pozyskać, powinno nam to gwarantować walkę o miejsca 1-4. Niemniej jednak pamiętajmy o jednej rzeczy, że to jest tylko sport. Wszyscy życzylibyśmy sobie jak najlepszego wyniku sportowego, jak najlepszych osiągnięć indywidualnych naszych zawodników. Wydaje mi się, że za tym wszystkim powinien pójść wynik sportowy. – mówił w przedsezonowych zapowiedziach prezes Zbigniew Fiałkowski. Podobnego zdania był także Kamil Brzozowski.
– Nasz zespół na pewno jest silniejszy niż w ubiegłym sezonie. Można powiedzieć, że bardziej wyrównany. Zawodnicy, którzy są u nas w kadrze potrafią wygrać z każdym. To będzie się bardzo liczyło. Jeśli cała drużyna odpowiednio spasuje się ze sprzętem i poukłada swoje plany związane ze startami w Grudziądzu to wydaje mi się, że będziemy wysoko w tabeli. – optymistycznie tłumaczył popularny Brzózka.
Brutalna rzeczywistość
Zespół GTŻ-u Grudziądz przystąpił do rozgrywek pełen nadziei. Na inaugurację do Grudziądza zawitał PSŻ Milion Team Poznań. Po ciekawym spotkaniu, górą okazał się miejscowy GTŻ, wygrywając 46:44. W drugiej kolejce podopieczni trenera Andrzeja Maroszka pojechali do Rawicza, gdzie zmierzyli się tamtejszym Kolejarzem. Po raz kolejny minimalnie lepszy okazał się GTŻ zwyciężając 47:43. Po dwóch kolejkach szło wszystko zgodnie z planem. Schody zaczęły się w trzeciej rundzie. Przy zapełnionych trybunach GTŻ podejmował kandydata do awansu – Lotos Gdańsk. Wtedy okazało się, że w zespole brakuje lidera i gospodarze nie sprostali rywalowi. Kolejne dwa mecze, to dwie porażki, kolejno w Bydgoszczy i w Rybniku. Rozpoczął się marsz w dół tabeli. Nadzieje zostały rozbudzone w szóstej kolejce. GTŻ Grudziądz po bardzo emocjonującym spotkaniu pokonał faworyzowany Intar Lazur Ostrów Wlkp. 47:45. Bohaterem spotkania był wówczas Paweł Staszek zdobywca dużego kompletu punktów. Następnie do Grudziądza zawitał Lokomotiv Daugavpils i został znokautowany 62:28. Później nie było już tak kolorowo. Porażka w Daugavpils, Ostrowie i wreszcie na własnym stadionie z niżej notowanym RKM-em Rybnik. Przegrana ta praktycznie przesądziła o tym, że GTŻ nie zdoła zrealizować przedsezonowego planu. Do końca rundy zasadniczej Grudziądzanie zdołali tylko pokonać outsidera rozgrywek – Kolejarza Rawicz. W rundzie finałowej pozostała walka o uniknięcie baraży. Niestety nie udało się tej sztuki dokonać. Dwa zwycięstwa z Rawiczem oraz na własnym stadionie z osłabionym RKM-em Rybnik to zbyt mało.

Baraż?
O ligowy byt GTŻ musiał walczyć z drugim zespołem drugiej ligi, węgierskim Speedway Miszkolc. Jak się jednak okazało spotkania nie doszły do skutku ze względu na problemy kadrowe drużyny z Miszkolca. – Bez czterech podstawowych zawodników nie ma sensu startować w barażach i przegrać do 20. To byłoby nie fair w stosunku do klubu z Grudziądza, który musiałby zapłacić swoim zawodnikom za dużą liczbę punktów – wyjaśnił w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Janusz Ślączka, trener węgierskiego zespołu. Główna Komisja Sportu Żużlowego na podstawie otrzymanych pism, orzekła o walkowerze. Tym samym GTŻ Grudziądz zdołał utrzymać status pierwszoligowca.

Nierówny zespół
Zespół Grudziądzki pod względem organizacyjnym sezon może zaliczyć do udanych. Brak zadłużeń to na pewno spore osiągnięcie. Zawodnicy tuż po meczu otrzymywali wynagrodzenie za zdobyte punkty. W parze z tym nie poszedł niestety wynik sportowy. W zespole brakowało przede wszystkim lidera, który w każdym spotkaniu zagwarantuje co najmniej 10 punktów. By zwiększyć rywalizację w trakcie sezonu zakontraktowano Davida Howe’a Anglik niestety nie spisał się na miarę oczekiwań i wystąpil zaledwie w czterech spotkaniach. Najlepszym żużlowcem był Niklas Klingberg, który uzyskał średnią równą 1,690. Pozostali zawodnicy niewiele ustępują Szwedowi, co oznacza, że w każdym spotkaniu dyspozycja danego zawodnika była zagadką.

Nie zawiedli młodzieżowcy
Kibice jak i zarząd mogą być zadowoleni jedynie z postawy młodzieżowców. Artur Mroczka miał bardzo dobry sezon, szczególnie drugą jego część. Wychowanek GTŻ-u Grudziądz został Indywidualnym Mistrzem Europy Juniorów, wraz z kadrą Polski walnie przyczynił się do złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, zaś na torze w Gdańsku zdobył Brązowy Kask. Początkowo ciężko było mu się przebić do składu GTŻ-u, gdyż więcej szans dostawali Kamil Brzozowski i Morten Risager. Mroczka dzięki swojej ciężkiej pracy, w miarę upływu czasu coraz częściej pojawiał się w składzie na ligowe mecze i wykorzystał swą szansę w 100%. – Jestem bardzo zadowolony z występów w lidze, jak i w zawodach indywidualnych. Myślę, że sezon był dla mnie najlepszym w dotychczasowej karierze. Cieszę się bardzo ze zdobycia tytułu Indywidualnego Mistrza Europy Juniorów oraz ze złota Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Pozostałe sukcesy również cieszą. Niestety wynik naszej drużyny w lidze nie był najlepszy. Zabrakło być może lidera, który by pociągnął cały wynik. Na początku sezonu nie dostawałem zbyt wielu szans do startów w lidze, gdyż stawiano na Kamila Brzozowskiego oraz Mortena Risagera. Później było już lepiej, lecz gdyby trener od samego początku dał mi szansę rozwoju to mógłbym mieć dużo lepsze osiągnięcia w lidze. – podsumował Artur Mroczka.

W nieco innym nastroju jest drugi z młodzieżowców Kamil Brzozowski. Popularny Brzózka w wielu spotkaniach pokazał, że ma wielki talent do ścigania się na żużlu. W trakcie sezonu wychowanek Stali Gorzów miał problemy sprzętowe i zdecydował się przesiąść z Jawy na GM-a. Odbiło się to niestety na zdobyczy punktowej Kamila w kilku spotkaniach i sam zawodnik przyznał, że miał spory mętlik w głowie. – Jestem niezadowolony zarówno z wyniku indywidualnego jak i drużynowego. Był to słaby sezon całej drużyny. Myślę, że wszyscy są tym zawiedzeni. Od połowy sezonu przesiadłem się z Jaw na GM-y i mogę powiedzieć, że się strasznie pogubiłem i namieszałem sobie w głowie. W pewnym momencie miałem już dość jazdy, bo nic mi nie szło. – tłumaczy Brzozowski.

Wnioski na przyszłość
– Stworzony zespół wydawał się być zespołem zawodników ambitnych, dających nadzieję na wiele pozytywnych wrażeń i emocji sportowych. Niestety życie zweryfikowało wyzwanie – wysoki poziom zespołów I Ligowych wskazał, że zespół nie umiał utrzymać dobrego wyniku przez cały sezon. Dobre występy przeplatał słabymi. Jednakże sezon nie został zmarnowany- są również pozytywy jak: Mistrz Europy Juniorów i członek Młodzieżowych Mistrzostw Świata Juniorów a także zdobywca Brązowego Kasku Artur Mroczka. Finalista Mistrzostw Świata Juniorów, Srebrnego Kasku Kamil Brzozowski. Finaliści Mistrzostw Polski par Klubowych Paweł Staszek, Mariusz Puszakowski, Kamil Brzozowski. Piękne zwycięstwa nad zespołami Daugavpils, KM Ostrów i RKM Rybnik pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość pod JEDNYM warunkiem- wyciągnięcia prawidłowych wniosków z mijającego sezonu. – oficjalnie oświadczył zarząd GTŻ-u Grudziądz

Mecze GTŻ-u Grudziądz w pigułce:
 
1. Kolejka – 6.04.2008
 
GTŻ Grudziądz – PSŻ Milion Team Poznań 46:44
Świadkami ciekawego widowiska byli kibice zgromadzeni na stadionie przy ulicy Hallera w Grudziądzu. W meczu inauguracyjnym, podopieczni trenera Andrzeja Maroszka pokonali zespół PSŻ Milion-Team Poznań 46:44. Pod nieobecność lidera Adama Skórnickiego, w drużynie brylował tym razem dość niespodziewanie młody Daniel Pytel, zdobywca 14 punktów. Wśród zwycięzców na szczególne słowa uznania zasługuje postawa młodzieżowców. Zarówno Morten Risager oraz Kamil Brzozowski pokazali się z bardzo dobrej strony.

GTŻ Grudziadz – 46:
9. Mariusz Puszakowski (3,3,0,2,1) 9
10. Thomas Stange (d,1,-,-) 1
11. Oliver Allen (d,d,3,d) 3
12. Martin Smoliński (3,2,1,1,2) 9
13. Paweł Staszek (2,3,0,3,0) 8
14. Artur Mroczka (-,-,-,-)
15. Morten Risager (3,1*,2,1*) 7+2
16. Kamil Brzozowski (2*,2*,3,2*,d) 9+3
 
2. Kolejka – 13.04.2008
 
Kolejarz Rawicz – GTŻ Grudziądz 43:47
Do bardzo ciekawego spotkania doszło w Rawiczu, gdzie po wyrównanej walce GTŻ Grudziądz pokonał miejscowy Kolejarz 47:43. Podopiecznych trenera Andrzeja Maroszka do zwycięstwa poprowadził Martin Smolinski, który wygrywając ostatni bieg zapewnił zwycięstwo drużynie GTŻ-u. W ekipie gospodarzy prym wiódł Ronnie Jamroży. Dzielnie wspierał go młody Marcel Kajzer.
 
GTŻ Grudziądz – 47:
1. Mariusz Puszakowski 7+1 (3,1,0,2,1*)
2. Niklas Klingberg 7 (w,2,3,1,1)
3. Oliver Allen 8+2 (1*,3,1*,1,2)
4. Martin Smoliński 11+1 (2,2*,2,2,3)
5. Paweł Staszek 6+1 (2,2,2*,0)
6. Artur Mroczka 4 (3,-,1,-)
7. Morten Risager 3 (3,0)
8. Kamil Brzozowski 1(d,1)
 
3. Kolejka – 20.04.2008
 
GTŻ Grudziądz – Lotos Gdańsk 38:52
Po dwóch zwycięstwach GTŻ-u przyszła pora na pierwszą porażkę. Podopieczni trenera Andrzeja Maroszka przegrali na własnym stadionie z Lotosem Gdańsk 38:52. Gości do zwycięstwa poprowadziło trio: Chrzanowski-Jabłoński-Pedersen. W zespole GTŻ-u jedynie Mariusz Puszakowski oraz Niklas Klingberg próbowali nawiązywać walkę z rywalem.
 
GTŻ Grudziądz – 38:
9. Mariusz Puszakowski (3,1,0,2,1,2) 9
10. Niklas Klingberg (1,2,3,2,1) 9
11. Martin Smolinski (0,0,-,-) 0
12. Oliver Allen (1,2,2,2,0) 7
13. Paweł Staszek (0,1,-,-) 1
14. Morten Risager (3,0,1,1) 5
15. Kamil Brzozowski (2,2,2,t) 6
16. Artur Mroczka (1,0) 1
 
4. Kolejka – 1.05.2008
 
Polonia Bydgoszcz – GTŻ Grudziądz 59:34
W XI. Derbach Pomorza górą okazali się gospodarze, którzy pokonali GTŻ Grudziądz 59:34. Zawody pechowo zakończyły się dla Olivera Allena i Thomasa Stange, którzy wskutek groźnych upadków odnieśli kontuzje. W Bydgoszczy wszyscy poza Christianem Hefenbrockiem spisali się na miarę oczekiwań. W Grudziądzu większych zastrzeżeń nie można mieć to Mariusza Puszakowskiego. Przebłysk miał Kamil Brzozowski, który wygrał jeden bieg, startując w ramach Złotej Rezerwy Taktycznej.
 
GTŻ Grudziądz – 34:
1. Oliver Allen – 3 (1,1,1,u,-)
2. Paweł Staszek – 3 (3,0,0,-)
3. Martin Smolinski – 3 (2,0,-,-,1,0)
4. Thomas Stange – 6 (1,2,2,1,u)
5. Mariusz Puszakowski – 9+1 (1,2,1*,1,2,2)
6. Morten Risager – 4+1 (1,1*,0,1,1)
7. Artur Mroczka – 0 (-,d4)
8. Kamil Brzozowski – 6 (d4,6!,0,0)
 
5. Kolejka – 4.05.2008
 
RKM Rybnik – GTŻ Grudziądz 58:34
Już trzeciej z rzędu porażki doznali zawodnicy GTŻ-u Grudziądz. Tym razem pogromcą Grudziądzan okazał się RKM Rybnik. Gospodarze pewnie zwyciężyli 58:34. Komplet punktów zanotował Piotr Świderski, zaś jedno oczko mniej zapisał na swoim koncie Maciej Kuciapa. W ekipie z Grudziądza najlepiej spisali się Mariusz Puszakowski i Kamil Brzozowski.
 
GTŻ Grudziądz – 34
1. Rafał Kowalski ZZ
2. Paweł Staszek (0,0,0,-,1) 1
3. Niklas Klingberg (d,2,3,2,d) 7
4. Morten Risager (2,2,1’,1,1,0,0) 7+1
5. Mariusz Puszakowski (2,1’,2,4,1,1) 11+1
6. Artur Mroczka (0,0,-,-,d) 0
7. Kamil Brzozowski (1,2,2,0,3) 8
 
6. Kolejka – 11.05.2008
 
GTŻ Grudziadz – Intar Lazur 47:45
Po dramatycznie przebiegającym spotkaniu drużyna GTŻ-u Grudziądz pokonała faworyzowany Intar Lazur Ostrów Wlkp. 47:45. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził Paweł Staszek, który był klasą dla samego siebie, zdobywając komplet 18 punktów. W zespole z Ostrowa jedynie Lukas Dryml i Adrian Gomólski nawiązywali walkę z rywalem. Zdecydowanie poniżej oczekiwań zaprezentował się uczestnik cyklu Grand Prix, Chris Harris.
 
GTŻ Grudziądz – 47:
9. Mariusz Puszakowski – 10+1 (1,3,3,w,1,2*)
10. Rafał Kowalski – zastępstwo zawodnika
11. Niklas Klingberg – 2+1 (2*,0,0,-)
12. Eric Andersson – 9 (3,2,2,1,0,1)
13. Paweł Staszek – 18 (3,3,3,3,3,3)
14. Artur Mroczka – 1 (0,d,1,-)
15. Kamil Brzozowski – 7+1 (1,2*,2*,1,1,d)
16. Tommy Pedersen – 0 (ns)
 
7. Kolejka – 1.06.2008
 
Lokomotiv Daugavpils – GTŻ Grudziądz (13.06.2008) 52:40
W zaległym spotkaniu VII kolejki I ligi Lokomotiv Daugavpils pokonał na własnym torze GTŻ Grudziądz 52:40. Z godzinnym opóźnieniem pojawił się na stadionie Anglik Oliver Allen. Zawody rozpoczął od 3 serii startów i mimo to zaprezentował się znakomicie, zdobywając 11 punktów. Tyle samo „oczek” zdobył Paweł Staszek. Wychowanek Motoru Lublin jechał jednak w pięciu startach. Wśród zwycięzców brylował Grigorij Laguta, który wywalczył 13 punktów.
 
8. Kolejka – 8.06.2008
 
GTŻ Grudziądz – Lokomotiv Daugavpils 62:28
Wysokim zwycięstwem GTŻ-u zakończył się mecz ósmej kolejki pierwszej ligi rozegrany na stadionie w Grudziądzu. Gospodarze pokonali Lokomotiv Daugavpils 62:28. Kluczem do zwycięstwa była równa postawa całej ekipy. Na szczególne słowa uznania zasługuje postawa Mariusza Puszakowskiego oraz Pawła Staszka. Obaj zachowali czyste konto i zdobyli 14+1 pkt. Wśród gości dobre wrażenie pozostawił po sobie jedynie Grigorij Laguta, który jeździł bardzo odważnie i często na granicy ryzyka.
 
GTŻ Grudziądz – 62:
9. Mariusz Puszakowski (2*,3,3,3,3) 14+1
10. Eric Andersson (3,2*,1,d/2) 6+1
11. Oliver Allen (2*,3,2*,2) 9+2
12. Niklas Klingberg (3,2*3,1*,0) 9+2
13. Paweł Staszek (3,3,3,3,2*) 14+1
14. Paweł Kaczorowski (-,-,-,-)
15. Artur Mroczka (0,2*,w/su) 2+1
16. Kamil Brzozowski (3,2*,1,2) 8+1
 
9. Kolejka – 22.06.2008
 
Intar Lazur Ostrów – GTŻ Grudziądz 50:40
Świadkami emocji byli kibice zgromadzeni na stadionie w Ostrowie Wielkopolskim. Po ciekawym spotkaniu miejscowy Intar Lazur zwyciężył 50:40. Działacze Intaru dwoili się i troili, by ostatecznie ściągnąć samolotem Adriana Gomólskiego na to spotkanie, z niemieckiego Diedenbergen. Opłaciło się to, gdyż głównie dzięki znakomitej jeździe wychowanka Startu Gniezno, gospodarze odnieśli zwycięstwo. W Grudziądzu po raz kolejny świetne zawody zaliczył Oliver Allen, który zgromadził 15+1 pkt.
 
GTŻ Grudziądz – 40:
1.Mariusz Puszakowski (1,u,-,-) 1
2.Eric Andersson (0,2,1*,0!) 3+1
3.Oliver Allen (3,2,3,1*,3,3) 15+1
4.Martin Smolinski (1,1*,1,2,1) 6+1
5.Paweł Staszek (3,3,0,0,0) 6
6.Paweł Kaczorowski (NS)
7.Artur Mroczka (3,0,2,1) 6
8.Kamil Brzozowski (2*,0,1,0) 3+1
 
10. Kolejka – 6.07.2008
 
GTŻ Grudziądz – RKM Rybnik 41:48
GTŻ Grudziądz niespodziewanie poległ na własnym stadionie z zespołem RKM-u Rybnik. Początek spotkania układał się po myśli miejscowych. Przełomowym momentem spotkania był bieg piąty, w którym goście zwyciężyli 3:2. Od tego momentu podopieczni trenera Andrzeja Maroszka nie rozstrzygnęli na swoją korzyść ani jednego wyścigu! W zespole GTŻ-u kompletnie nie radził sobie Oliver Allen, który po spotkaniu był wyraźnie załamany. „Swoje” punkty zdobyli Eric Andersson, Niklas Klingberg oraz Paweł Staszek.Drużynę RKM-u Rybnik do zwycięstwa poprowadzili Piotr Świderski, Maciej Kuciapa oraz Antonio Lindbaeck. Wymieniona trójka zdobyła łącznie 37 punktów.
 
GTŻ Grudziądz – 41:
9. Eric Andersson 8+3 (2*,2,2,1*,1*)
10. Mariusz Puszakowski ZZ
11. Oliver Allen 1 (t,w,d,1,0)
12. Niklas Klingberg 9+1 (3,2,0,3,1*,0)
13. Paweł Staszek 12 (3,3,0,2,2,2)
14. Artur Mroczka 3+1 (0,-,1*,2)
15. Kamil Brzozowski 6+1 (3,0,1*,2)
16. Morten Risager 2 (1,1)
 
11. Kolejka – 20.07.2008
 
GTŻ Grudziądz – Polonia Bydgoszcz 35:55
Polonia Bydgoszcz wysoko wygrała w Grudziądzu Derby Pomorza z miejscowym GTŻ-em. Początek zawodów nie zapowiadał łatwego zwycięstwa gości. Po trzech biegach Grudziądzanie prowadzili aż 13:5. Później jednak do głosu doszli bydgoszczanie, którzy sukcesywnie powiększali przewagę. Wśród miejscowych jedynie Mariusz Puszakowski, Morten Risager oraz Artur Mroczka zasługują na słowa pochwały. W zespole gości każdy dołożył cenne punkty do zwycięstwa. Z bardzo dobrej strony pokazał się dobrze znany w Grudziądzu Krzysztof Buczkowski.
 
GTŻ Grudziądz – 35:
9. Oliver Allen (2*,1,0,1,2) 6+1
10. Niklas Klingberg (3,0,1,0) 4
11. Mariusz Puszakowski (2,3,1,2,0) 8
12. Eric Andersson (1*,0,-,0) 1+1
13. Paweł Staszek (0,0,-,-) 0
14. Morten Risager (2*,2,3,0,2) 9+1
15. Artur Mroczka (3,2,0,2,0) 7
16. Kamil Brzozowski (0)
 
12. Kolejka – 27.07.2008
 
Lotos Gdańsk – GTŻ Grudziądz 55:35
Zgodnie z oczekiwaniami, zespół GTŻ-u Grudziądz przegrał w Gdańsku z miejscowym Lotosem 55:35. Niepokonany był Bjarne Pedersen, zaś po 12 punktów zgromadzili Magnus Zetterstroem i Tobias Kroner. Wśród rywali błysnął tym razem Martin Smolinski, który zdobył 10 pkt.
 
GTŻ Grudziądz – 55:
1. Oliver Allen 5 (2,2,1,w)
2. Thomas Stange 2+1 (1*,0,-,1)
3. Martin Smolinski 10 (2,2,1,3,2,w) 10
4. David Howe 2+1 (1,1*,d,-)
5. Mariusz Puszakowski 5 (2,2,1,w,0)
6. Morten Risager 8+1 (3,1*,2,0,1,1)
7. Artur Mroczka 3+2 (2*,1*)
8. Kamil Brzozowski 0 (d)
 
13. Kolejka – 3.08.2008
 
GTŻ Grudziądz – Kolejarz Rawicz 51:42
W spotkaniu dwóch zespołów zamykających tabelę, GTŻ Grudziądz pokonał Kolejarz Rawicz 51:42. Goście, którzy z góry skazywani byli na pożarcie, w kilku biegach wykazali ambicję i wolę walki, głównie za sprawą Ronnie Jamrożego i Marcina Nowaczyka. W szeregach gospodarzy na słowa uznania zasługują przede wszystkim młodzieżowcy. Świetnie spisał się jadący z pozycji seniora Morten Risager, który zgromadził 12 punktów. Debiut ligowy zaliczył wracający po ciężkiej kontuzji Jacek Krzyżaniak, u którego widoczny był brak objeżdżenia meczowego.
 
GTŻ Grudziądz – 51:
9. Jacek Krzyżaniak 3+1 (1,2*,-,0)
10. Morten Risager 12 (3,3,3,1,2)
11. Olliver Allen 6+1 (1*,0,2,3)
12. David Howe 6+1 (2,2,1*,1)
13. Martin Smolinski 8 (3,0,3,2,0)
14. Paweł Kaczorowski NS
15. Artur Mroczka 5+2 (2*,2*,0,1)
16. Kamil Brzozowski 11+1 (3,1,2*,3,2)
 
14. Kolejka – 10.08.2008
 
PSŻ Milion Team Poznań – GTŻ Grudziądz 56:36
W spotkaniu kończącym rundę zasadniczą, PSŻ Milion Team Poznań pokonał GTŻ Grudziądz 56:36. W Poznaniu najskuteczniejszymi zawodnikami byli Rafał Trojanowski i Adam Skórnicki. Obaj zdobyli po 13+2 pkt. W drużynie z Grudziądza brylował Oliver Allen zdobywca 11 „oczek”. W spotkaniu zabrakło kontuzjowanego Artura Mroczki.
 
GTŻ Grudziądz – 36
1. Mariusz Puszakowski 8 (2,1,1,3,1,d)
2. Paweł Staszek 1 (0,d,-,1)
3. Oliver Allen 11 (2,4!,2,2,1)
4. David Howe 5+2 (0,1,1*,1,2*)
5. Martin Smolinski 1 (1,d,-,d)
6. Paweł Kaczorowski NS (-,-,-,-)
7. Kamil Brzozowski 2 (2,0,d)
8. Morten Risager 8+1 (1*,1,1,2,3)
 
FAZA FINAŁOWA:
 
15. Kolejka – 24.08.2008
 
GTŻ Grudziądz – Lokomotiv Daugavpils 42:50
GTŻ Grudziądz niespodziewanie przegrał na własnym stadionie z Lokomotivem Daugavpils 42:50. Spotkanie już od samego początku zdominowali goście, którzy umiejętnie bronili rezultatu. Klasą dla samego siebie był Grigorij Łaguta, który z bunusami zgromadził komplet punktów. W ekipie gospodarzy skuteczną walkę z rywalami nawiązywali Mariusz Puszakowski, Oliver Allen oraz Niklas Klingberg.
 
GTŻ Grudziądz – 42:
9. Niklas Klingberg (1,3,0,2,3,2) 11
10. Morten Risager (0,0,-,-) 0
11. Oliver Allen (2,1*,3,0,1,3) 10+1
12. David Howe (0,-,-,-) 0
13. Mariusz Puszakowski (2,4,3,1,2*,1) 13+1
14. Paweł Kaczorowski (-,-,-,-) –
15. Artur Mroczka (0,1*,2,0) 3+1
16. Kamil Brzozowski (1,1,u,1*,2*) 5+2
 
16. Kolejka – 31.08.2008
 
Kolejarz Rawicz – GTŻ Grudziądz 41:52
Drugie wyjazdowe zwycięstwo żużlowcy GTŻ-u odnieśli ponownie w Rawiczu. Tym razem zwycięstwo było bardziej okazałe 52:41. Po raz kolejny bardzo dobrze na tym torze radził sobie Martin Smolinski, który był najlepszym zawodnikiem gości. W drużynie z Rawicza fenomenalne zawody zaliczył Ronnie Jamroży, który w czterech pierwszych startach nie znalazł pogromcy.
 
GTŻ Grudziądz – 52:
1. Olliver Allen 10+1 (3,1,2*,3,1)
2. Paweł Staszek 1 (1,0,-)
3. Niklas Klingberg 5+1 (0,3,1,1*)
4. Martin Smolinski 12+1 (2,2*,3,2,3)
5. Mariusz Puszakowski 10 (2,3,2,d,3)
6. Kamil Brzozowski 5+1 (3,u/w,1*,1)
7. Artur Mroczka 3+2 (2*,1*)
8. Morten Risager 6+1 (3,1,2*)
 
17. Kolejka – 7.09.2008
 
RKM Rybnik – GTŻ Grudziądz 61:31
Osłabiony brakiem lidera Piotra Świderskiego, RKM Rybnik wyraźnie pokonał GTŻ Grudziądz 61:31. W ekipie gospodarzy wszyscy zawodnicy pojechali na miarę oczekiwań. Niepokonany był Antonio Lindbaeck, który wywalczył komplet 14+1 pkt. W Grudziądzu najlepszym zawodnikiem był świeżo upieczony złoty medalista Mistrzostw Europy Juniorów – Artur Mroczka.
 
GTŻ Grudziądz – 31:
1 Oliver Allen – Z/Z
2 Morten Risager (1,1,1,2,0) 5
3 Niklas Klingberg (3,w,1,2,1,1) 8
4 Martin Smolinski (0,0,0) 0
5 Mariusz Puszakowski (d,1,1,0,1*) 3+1
6 Paweł Kaczorowski NS
7 Artur Mroczka (2,0,3,4!,0,2*) 11+1
8 Kamil Brzozowski (0,0,d,1,3) 4
 
18. Kolejka – 21.09.2008
 
GTŻ Grudziądz – RKM Rybnik 46:44
RKM Rybnik w ostatnich latach był niewygodnym rywalem GTŻ-u. Tym razem jednak górą byli Grudziądzanie, którzy zwyciężyli z osłabionym rywalem 46:44. Klasą dla siebie w tym spotkaniu był Piotr Świderski, zdobywca kompletu 18 pkt. Wśród miejscowych dobre wrażenie pozostawili po sobie Niklas Klingberg, Kamil Brzozowski oraz Eric Andersson.
 
GTŻ Grudziądz – 46:
9 Oliver Allen (3,1*,0,2,0) 6+1
10 Niklas Klingberg (2*,2,2,2,2) 10+1
11 Mariusz Puszakowski (3,u,1,2*,0) 6+1
12 Eric Andersson (2*,2,2,3) 9+1
13 Paweł Staszek (2,1,0) 3
14 Paweł Kaczorowski NS
15 Tommy Pedersen (1,1*,0) 2+1
16 Kamil Brzozowski (3,2,2,1*,2) 10+1
 
19. Kolejka – 28.09.2008
 
Lokomotiv Daugavpils – GTŻ Grudziądz 60:30
Lokomotiv Daugavpils rozgromił na swoim torze GTŻ Grudziądz 60:30. Łotysze zapewnili sobie tym samym utrzymanie w lidze. Z kolei Grudziądzanie skazani są na baraże. Podopieczni trenera Andrzeja Maroszka kompletnie radzili sobie na tamtejszym torze. Walkę starali się nawiązywać jedynie młodzieżowcy – Kamil Brzozowski i Artur Mroczka, którzy zdobyli odpowiednio 10 i 7 punktów.
 
GTŻ Grudziądz – 30:
1. Mariusz Puszakowski (1,1,1,0,0,2*) 5+1
2. Wojciech Żurawski (t,-,-,-) 0
3. Oliver Allen (2,2,d,0,-) 4
4. Eric Andersson (0,0,1*,2,1,0) 4+1
5. Paweł Staszek (0,w,-,-) 0
6. Artur Mroczka (0,1,0,1,2,3) 7
7. Kamil Brzozowski (1,2,2,2,d,3) 10
 
20. Kolejka – 5.10.2008
 
GTŻ Grudziądz – Kolejarz Rawicz 60:30
Zgodnie z przewidywaniami zespół GTŻ-u Grudziądz w ostatniej kolejce wysoko pokonał Kolejarz Rawicz 60:30. W ekipie gospodarzy w roli szkoleniowca zadebiutował Robert Kempiński, który zastąpił na stanowisku Andrzeja Maroszka. W zespole z Rawicza honoru bronili Grzegorz Knapp, Marcin Nowaczyk oraz Ronnie Jamroży.
 
GTŻ Grudziądz – 60:
9. Mariusz Puszakowski (3,2,3,-,0) 8
10. Eric Andersson (2*,1,-,1) 4+1
11. Oliver Allen (3,0,2*,-) 5+1
12. Thomas Stange (1,3,-,2*) 6+1
13. Niklas Klingberg (2,2*,3,3) 10+1
14. Paweł Kaczorowski (-,-,0,1,0) 1
15. Kamil Brzozowski (2*,1,3,3,3) 12+1
16. Artur Mroczka (3,3,2*,3,3) 14+1
 
GTŻ Grudziądz w liczbach:
 
Spotkań w sezonie: 20
Ilość zwycięstw: 8
Ilość remisów: 0
Ilość porażek: 12
Ilość bonusów: 3
Najwyższe zwycięstwo: 62:28 z Lokomotivem Daugavpils (dom)
Najwyższa porażka: 60:30 z Lokomotivem Daugavpils (wyjazd)
 
Statystyki zawodników sklasyfikowanych:
26. Niklas Klingberg śr. bieg: 1,690
29. Oliver Allen śr. bieg: 1,658
32. Mariusz Puszakowski śr. bieg: 1,617
34. Morten Risager śr. bieg: 1,564
35. Kamil Brzozowski śr. bieg: 1,556
38. Paweł Staszek śr. bieg: 1,526
39. Eric Andersson śr. bieg: 1,488
41. Martin Smolinski śr. bieg: 1,465
45. Artur Mroczka śr. bieg: 1,407
 
Statystyki zawodników niesklasyfikowanych:
Jacek Krzyżaniak śr. bieg: 1,333
David Howe śr. bieg: 1,308
Thomas Stange śr. bieg: 1,286
Tommy Pedersen śr. bieg: 1,000
Paweł Kaczorowski śr. bieg: 0,333
Wojciech Żurawski śr. bieg: 0,000
 
Opracował: Maciej Oszuścik
 

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
11021+140
21014-45
31013+40
41010-25
5109-6
6109-25
7108-68
8105-91

Najbliższe mecze

FOGO Unia Leszno
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
EBUT.PL Stal Gorzów
KS APATOR Toruń
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
4 sierpnia 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
KRONO-PLAST WŁÓKNIARZ Częstochowa

Skip to content