Jan Przanowski: "Każda porażka niesie za sobą naukę na przyszłość" - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Jan Przanowski: „Każda porażka niesie za sobą naukę na przyszłość”

Dla Jana Przanowskiego sezon 2023 będzie pierwszym, w którym weźmie udział w zawodach w klasie 500cc. Po niezłych występach w klasie 250cc wychowanek GKM-u zdał licencję na „dużych” motocyklach pod koniec sezonu 2022 na torze w Ostrowie Wielkopolskim. W rozmowie z gkm.grudziadz.net opowiedział m.in. jak zaczęła się jego przygoda z czarnym sportem.

– Pierwszy raz odwiedziłem stadion po tym, gdy brat pokazał mi co to jest żużel. Kiedy zapisałem się do szkółki żużlowej trenerem był Robert Kempiński, u którego musiałem odczekać kilka miesięcy, przyglądając się jeżdżącym kolegom. Jednak bardzo nie mogłem się doczekać kiedy będę mógł sam spróbować własnych sił na torze. W tym czasie brat zespawał własny motor żużlowy mniejszej pojemności, typowo do nauki, koło domu zrobiliśmy mini tor. Na nim pod okiem starszego brata pokonywałem swoje pierwsze wiraże – mówi 15-letni zawodnik ZOOLESZCZ GKM.

– Pierwszych technik nauczył mnie mój brat, analizując postawy prawdziwych zawodników, mówił mi co mam robić. Z duma mogę powiedzieć, że pierwszym „trenerem” był mój brat. Dopiero gdy moim trenerem został Robert Kościecha dostałem szanse wsiąść na oryginalny motocykl żużlowy 250cc i wtedy po pierwszej przejażdżce na dużym torze zauważyłem ile tak naprawdę frajdy daje żużel – wspomina Janek.

Ostatnie dwa lata spędził on na startach przeznaczonych dla zawodników do 14 roku życia w klasie 250cc. Swój największy indywidualny sukces zanotował 26 kwietnia 2022 roku, kiedy to na H4 z kompletem punktów wygrał inauguracyjną rundę Pucharu Ekstraligi. To jednak nie te zawody wspomina najbardziej. – Zawsze gdy wspominam którekolwiek zawody czuję sentyment. Miło się robi na sercu jak przypominam sobie te chwile, gdy szło mi dobrze, a nawet te kiedy wyniki pozostawiały wiele do życzenia, bo uważam, że każda porażka niesie za sobą naukę na przyszłość. Na pewno w tym czasie zyskałem wiele doświadczeń, które mam nadzieję zaprocentują. To był dla mnie ważny czas. Na pewno też Mistrzostwa Europy w Libercu zapadły mi w pamięci, choć nie wypadłem tak jakbym sobie to wyobrażał. Były to pierwsze zawody za granicą, prawdopodobnie dlatego wywarły tyle emocji i zapadły mi w pamięci najbardziej.

Nad jakim elementem żużlowego rzemiosła młody wychowanek grudziądzkiego klubu musi popracować najbardziej? – Osobiście chciałbym podreperować starty, ale do poprawy są również inne elementy jazdy. Trener Kościecha zawsze zauważy i powie, co mam zrobić i co doszlifować.

11 października odbył się egzamin na licencję „Ż” na torze w Ostrowie Wielkopolskim. – Nie był to największy stres jakiego doświadczyłem. W pojemności 500cc czuję się bardzo dobrze i pewnie, więc nie miałam znaczącego problemu ze stresem. Bardzo zależało mi, żeby nie popełnić żadnego błędu i zdać licencję, a lekki stres który mi towarzyszył jest dla mnie dobrym motywatorem – powiedział Jan Przanowski. – Bardzo się cieszę, że w końcu będę mógł spróbować swoich sił na dużej pojemności. Na razie ścigałem się w czterech na pięćsetkach tylko na egzaminie na licencję – dodał.

Już od ponad dwóch miesięcy juniorzy i adepci szkółki grudziądzkiego klubu przygotowują się do sezonu. – Główne przygotowania to treningi u Pana Grzegorza Jasińskiego w Stomil Training. Poza tym w tygodniu biegam i co dwa tygodnie są zajęcia z Panem Marcinem Zygmuntem, po których również biegamy – mówi o okresie przygotowawczym Janek.

W sezonie 2023 przed młodym zawodnikiem kolejne wyzwania, m.in. starty w zawodach młodzieżowych. Z racji wieku i urodzin przypadających na dzień 10 września dopiero od wtedy uzyska on prawo do startów w zawodach innych niż te przeznaczone dla juniorów. – Niektóre marzenia już udało mi się spełnić przez ostatnie lata, takie jak jeżdżenie na zawody do różnych pięknych miast. Jednym z planów na sezon jest oczywiście pokazanie się z jak najlepszej strony, marzy mi się finał DMPJ. Myślę, że to marzenie jest w zasięgu naszych możliwości, jednak cały sezon składa się z wielu czynników i ciężko cokolwiek przewidzieć, ale właśnie za tą nieprzewidywalność kocham ten sport.

Zapytaliśmy również Janka o ocenę składu na nadchodzący sezon, jaki na rozgrywki PGE Ekstraligi zbudowali grudziądzcy działacze. – Jestem pod wrażeniem, że udało się sprowadzić do nas Maxa Fricke’a. Jest bardzo dobrym zawodnikiem z niejednym sukcesem, na pewno przyczyni się do wygranych meczów naszego zespołu. Mam nadzieję, że nasz klub w nadchodzącym sezonie pokaże, że może dużo osiągnąć. Trzymam za to mocno kciuki!

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
1817+124
289+34
379-46
477+4
586-9
676-22
784-84
873-81

Najbliższe mecze

ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
NOVYHOTEL FALUBAZ Zielona Góra
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
BETARD SPARTA Wrocław
FOGO Unia Leszno
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
EBUT.PL Stal Gorzów

Skip to content