9 lipca zaczynamy walkę o medale Canal+ Online IMP. "Dzika karta" dla Krakowiaka! - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

9 lipca zaczynamy walkę o medale Canal+ Online IMP. „Dzika karta” dla Krakowiaka!

Rywalizacja o medale Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu od tego roku toczyć się będzie w nowej formule. Sponsorem tytularnym imprezy został Canal+ Online, a najlepszych żużlowców w kraju wyłoni cykl trzech turniejów finałowych. Pierwszy z nich już 9 lipca o godzinie 19:00 w Grudziądzu. Kolejne – 15 sierpnia w Krośnie oraz 5 września w Rzeszowie. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie Bartosz Zmarzlik. Honorowy patronat nad cyklem objął europoseł Ryszard Czarnecki.

Sezon 2022 będzie wyjątkowy, jeśli chodzi o wyłanianie Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. Zamiast finałów jednodniowych o podziale medali zadecydują trzy turnieje i suma zgromadzonych w nich punktów. Do zgarnięcia będzie też dodatkowy bonus w postaci punktu dodatkowego za największą liczbę „trójek” danego dnia.

– Zmiana ma na celu uatrakcyjnienie sposobu wyłaniania krajowego czempiona, kibice też dłużej będą żyli tą rywalizacją. Finały zaplanowaliśmy na lipiec, sierpień i wrzesień, w tym roku złożyło się tak, że gospodarzami są kluby z trzech poziomów rozgrywkowych. Jestem pewien, że czeka nas ciekawa rywalizacja, a nowa formuła przypadnie wszystkim do gustu – podkreślił Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

– Grudziądz zasłużył sobie na tak ważną imprezę, a polski żużel z pewnością zasługuje na trzy turnieje, wyłaniające Indywidualnego Mistrza Polski. To z pewnością nasz sport narodowy, jeśli chodzi o dyscypliny nieolimpijskie – powiedział Ryszard Czarnecki, patron honorowy imprezy. – Będzie z pewnością dużo trudniej wywalczyć złoto niż podczas zmagań jednodniowych. Stawka będzie bardzo mocna i nawet wielki faworyt do tytułu mistrza świata Bartosz Zmarzlik nie może czuć się stuprocentowym pretendentem do triumfu. To świadczy o sile polskiego speedway’a – dodał.

Każdy ze stałych uczestników cyklu Canal+ Online Indywidualnych Mistrzostw Polski dostał możliwość wyboru własnego numeru startowego, który będzie widniał na jego plastronie. Inaczej będzie w przypadku zawodników, którzy otrzymają tzw. dzikie karty. Oni zawsze będą mieli „szesnastkę” na plecach.

W Grudziądzu dziką kartę otrzyma zawodnik miejscowego klubu ZOOLESZCZ GKM – Norbert Krakowiak. Ten niespełna 23-letni żużlowiec, były drużynowy mistrz świata i Europy juniorów, wygrał w tym sezonie 11 spośród swoich 44 wyścigów w PGE Ekstralidze i ze średnią 1,532 zajmuje obecnie 35. miejsce na liście klasyfikacyjnej. Jest silnym punktem swojego zespołu, a występ podczas pierwszego z trzech finałów będzie dla niego debiutem w imprezie tej rangi. Z pewnością na grudziądzkim torze stać go na bardzo wiele, co udowodnił chociażby podczas ostatniego występu ligowego przy Hallera 4, gdy wywalczył dla swojej drużyny aż 17 punktów.

– Ogromnie się cieszę z tego wyróżnienia, to dla mnie naprawdę wielka sprawa – powiedział Krakowiak podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Grudziądzu. – Do zawodów podejdę na luzie i postaram się po prostu pokazać z jak najlepszej strony. Z pewnością znajomość toru będzie jakimś atutem, ale też stawka rywali najmocniejsza z możliwych – dodał zawodnik ZOOLESZCZ GKM.

W gronie stałych uczestników mamy aż 6 byłych mistrzów kraju. Najwięcej tytułów wywalczył Janusz Kołodziej, który ma w dorobku aż cztery złote medale. Dwa razy na najwyższym podium stawał Maciej Janowski, a po razie Jarosław Hampel, Krzysztof Kasprzak, Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik.

– Czeka nas niewątpliwie wielkie sportowe widowisko i cieszę się bardzo, że Grudziądz został wyróżniony w ten sposób, bo impreza tej rangi zawita do nas po raz pierwszy w historii. Już dziś zapraszam wszystkich miłośników sportu żużlowego na nasz stadion w dniu 9 lipca – powiedział Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza.

Poniżej przedstawiamy pełną listę żużlowców, którzy powalczą o tytuł Canal+ Online IMP w sezonie 2022 oraz ich indywidualne numery startowe, które będą widniały na plastronach. Rozlosowano też numery porządkowe, umożliwiające przypisanie pól startowych, na pierwszy turniej w Grudziądzu.

Lista startowa Canal+ Online IMP – Finał 1 – Grudziądz
1. Norbert Krakowiak (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #16 – dzika karta
2. Maciej Janowski – (BETARD Sparta Wrocław) – #71
3. Jakub Miśkowiak – (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #515
4. Tobiasz Musielak (Cellfast Wilki Krosno) – #100
5. Grzegorz Zengota (ROW Rybnik) – #29
6. Bartosz Zmarzlik (Moje Bermudy Stal Gorzów) – #95
7. Przemysław Pawlicki (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #59
8. Kacper Woryna (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #223
9. Bartosz Smektała (Zielona-enegia.com Włókniarz Częstochowa) – #115
10. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions ApatorToruń) – #323
11. Janusz Kołodziej (FOGO Unia Leszno) – #333
12. Dominik Kubera (Motor Lublin) – #415
13. Jakub Jamróg (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – #31
14. Krzysztof Kasprzak (ZOOLESZCZ GKM Grudziądz) – #187
15. Patryk Dudek (for Nature Solutions ApatorToruń) – #692
16. Jarosław Hampel (Motor Lublin) – #33

Rezerwowi cyklu Canal+ Online IMP:

17. Mateusz Cierniak (Motor Lublin) – #842
18. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra) – #277

Start sprzedaży biletów online na zawody nastąpi wkrótce. Szczegóły zostaną podane w osobnym komunikacie.

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
10--
20--
30--
40--
50--
60--
70--
80--

Najbliższe mecze

ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
PLATINUM MOTOR Lublin
14 kwietnia 2024
ENEA FALUBAZ Zielona Góra
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
21 kwietnia 2024
BETARD SPARTA Wrocław
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
26 kwietnia 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
FOGO Unia Leszno

Skip to content