Znamy kadrę na rozgrywki U24 Ekstraliga. Pięciu nowych zawodników w ZOOLESZCZ GKM! - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Znamy kadrę na rozgrywki U24 Ekstraliga. Pięciu nowych zawodników w ZOOLESZCZ GKM!

W sezonie 2022 zainaugurowane zostaną rozgrywki U24 Ekstraliga. Przyszedł czas, aby przedstawić ekipę ZOOLESZCZ GKM Grudziądz. Do tej rywalizacji nasz klub zgłosi jedenastu zawodników, a w żółto-niebieskich barwach zobaczymy aż pięć nowych twarzy.

Najbardziej doświadczonym żużlowcem w naszej kadrze jest Norbert Krakowiak. Obok niego zobaczymy tam pięciu krajowych juniorów i wychowanków klubu. Będą to: Kacper Łobodziński, Wiktor Rafalski, Seweryn Orgacki, Miłosz Wysocki oraz Kacper Warduliński. Zgodnie z regulaminem w każdym spotkaniu w składzie meczowym musi pojawić się co najmniej dwóch zawodników zagranicznych. Nasi działacze podpisali kontrakty z pięcioma bardzo dobrze rokującymi żużlowcami spoza Polski. W tym gronie jest czterech reprezentantów Danii i jeden Brytyjczyk. Umowami z naszym klubem związali się: Chris Waennerstroem, Emil Breum Ankersen, Rasmus Pedersen, Nicklas Aagaard oraz Jason Edwards.

Cała czwórka Duńczyków została w ostatnich dniach powołana do narodowej reprezentacji kraju Hamleta. Najbardziej doświadczony z nich Emil Breum Ankersen otrzymał nominację do składu U21. Z kolei Chris Waennerstroem, Rasmus Pedersen oraz Nicklas Aagaard znaleźli się w kadrze do lat 19. W sezonie 2021 startowali oni głównie w niższych ligach w Danii – Division 1 oraz Division 2, a także w licznych zawodach młodzieżowych. Duży sukces odniósł m.in. Aagaard, który dopiero zaczyna swoją przygodę z 500cc. W tym roku został on wicemistrzem świata w klasie 250cc, zajmując drugie miejsce w finałowym turnieju w niemieckim Cloppenburgu.

Breum Ankersen oraz Waennerstroem dotarli do finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów i Indywidualnych Mistrzostw Danii Juniorów. Z kolei Pedersen dopiero rozpoczyna swoją przygodę z „dorosłym” żużlem, a sezon 2021 spędził głównie na torach Division 2, będąc wyróżniającym się zawodnikiem. W klasie 250cc niejednokrotnie brał udział w zawodach na polskich torach i był tam czołową postacią.

Edwards to Brytyjczyk, który dotąd doświadczenie zbierał na Wyspach. Swoją przygodę z żużlem zaczynał w akademii prowadzonej przez Martina Hagona. To jedna z największych nadziei brytyjskiego speedway’a młodego pokolenia. Już w 2019 roku wywalczył on srebrny medal w Indywidualnych Mistrzostwach Wielkiej Brytanii do lat 19 i awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. W 2021 roku w kategorii wiekowej U19 zdobył brąz, a także ścigał się w brytyjskiej National League.

Kadra ZOOLESZCZ GKM Grudziądz na rozgrywki U24 Ekstraliga (w nawiasie data urodzenia):

Norbert Krakowiak (28.07.1999)
Kacper Łobodziński (18.03.2004)
Wiktor Rafalski (2.12.2005)
Seweryn Orgacki (23.02.2005)
Miłosz Wysocki (1.06.2004)
Kacper Warduliński (11.02.2006)
Chris Waennerstroem (Dania, 15.09.2004)
Emil Breum Ankersen (Dania, 16.01.2002)
Rasmus Pedersen (Dania, 9.07.2004)
Nicklas Aagaard (Dania, 19.07.2006)
Jason Edwards (Wielka Brytania, 14.09.2002)

Czym jest U24 Ekstraliga?

Nowe rozgrywki U24 Ekstraliga będą składały się z rywalizacji 8 drużyn. Przeprowadzonych zostanie 16 rund w ramach 2 części. Na koniec sezonu poznamy Drużynowego Mistrza U24 Ekstraligi.

W części zasadniczej sezonu każda z drużyn spotykać będzie się z każdym przeciwnikiem dwukrotnie, po jednym razie na torze własnym i przeciwnika. Część finałowa rozgrywana będzie w systemie pucharowym z udziałem dwóch najlepszych drużyn (mecz i rewanż).

W meczach U24 Ekstraliga drużyny uczestniczyć będą w składach liczących od 6 do 8 zawodników. Do składu drużyny mogą być zgłaszani wyłącznie zawodnicy U24 z kadry klubu Ekstraligi na dzień meczu, za wyjątkiem zawodników, którzy uzyskali w sezonie poprzedzającym średnią indywidualną 1,400 pkt/bieg lub więcej. W przypadku startów zawodników w niższych ligach w sezonie poprzednim, średnia będzie przeliczana zgodnie z regulaminem.

W każdej drużynie z numerami 1 – 7 lub 9 – 15 zgłoszeni będą musieli być:

  • co najmniej 2 zawodnicy krajowi, nie posiadający licencji międzynarodowych
  • co najmniej 2 zawodnicy posiadających licencję wydaną przez inną federację niż PZM

Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie zawodnicy młodzieżowi (U21). Z numerem 8 w drużynie gościa i 16 w drużynie gospodarza mogą być zgłoszeni zawodnicy krajowi lub obcokrajowcy.

W składzie drużyny nie mogą być zgłoszeni zawodnicy „goście”. Będą natomiast funkcjonowały w rozgrywkach zasady zastępstwa zawodnika: wyłącznie z pierwszą, drugą lub trzecią średnią kadry drużyny rezerw (podobnie jak w PGE Ekstralidze, zwolnienie lekarskie będzie musiało być dla nich wystawione na co najmniej 15 dni). Tzw. ZZ nie będzie dotyczyło zawodników U21 z numerami 6, 7, 8 oraz 14, 15, 16.

Mecze rozgrywane będą według systemu 15-biegowego i tabeli biegowej z rozgrywek PGE Ekstraligi.

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
1817+124
289+34
379-46
489+19
586-9
686-37
784-84
873-81

Najbliższe mecze

ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
NOVYHOTEL FALUBAZ Zielona Góra
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
BETARD SPARTA Wrocław
FOGO Unia Leszno
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
EBUT.PL Stal Gorzów

Skip to content