Ranking torów PGE Ekstraligi: Grudziądz na drugim miejscu - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Ranking torów PGE Ekstraligi: Grudziądz na drugim miejscu

Portal GuruStats.pl opublikował jak co roku analizę torów PGE Ekstraligi. W statystykach wszystkich owali najsilniejszej ligi świata możemy znaleźć m.in. liczbę „mijanek”, skuteczność zawodników na starcie i na dystansie, czy też skuteczność pól startowych. Grudziądz znalazł się w czołówce torów pod względem wszystkich wyprzedzeń pomiędzy rywalami po rozegraniu pierwszego łuku w sezonie 2020.

Najatrakcyjniejszym miejscem do ścigania dla żużlowców okazało się Leszno. Tor na „Smoczyku” zdecydowanie wyróżniał się na tle pozostałych i w klasyfikacji zajął bezapelacyjne pierwsze miejsce ze średnią 18,22 „mijanek” na mecz. H4 uplasowało się na drugiej pozycji – 13,29. To znacząca poprawa w porównaniu z sezonem 2019, kiedy to grudziądzki tor zajął siódmą lokatę w PGE Ekstralidze ze średnią 10,71. W tym roku najmniej ścigania oglądaliśmy w Zielonej Górze (6,56) i Gorzowie (9,00).

Przed minionymi rozgrywkami dokonano modernizacji grudziądzkiego toru, który uległ skróceniu poprzez poszerzenie prostych i łuków oraz dosypaniu znacznej ilości nawierzchni. Podczas sezonu nie brakowało problemów związanej z „wiązaniem” się nowego materiału, jednak z meczu na mecz stan toru poprawiał się i stwarzał więcej możliwości dla zawodników. To znalazło odzwierciedlenie w statystykach. Najatrakcyjniejszym spotkaniem w tym roku pod tym względem było ostatnie starcie z BETARD Spartą Wrocław, kiedy to zanotowano aż 21 „mijanek”. Łącznie odnotowano 93 wyprzedzenia, z czego 52 było autorstwa zawodników GKM-u.

Zmiana geometrii i nawierzchni spowodowało mniej wyprzedzeń pod samą bandą na drugim łuku. Na H4 pojawiło się jednak kilka innych ścieżek i dróg do wyprzedzania,  które miejscowi zawodnicy potrafili wykorzystać, notując trzeci domowy bilans na dystansie równy +14 punktów. Niestety, nie przełożyło się to na osiągane wyniki drużyny. Bilans podopiecznych Roberta Kempińskiego w domowych pojedynkach wyniósł zaledwie 3-1-3, czyli tylko trzy wygrane i aż trzy porażki oraz jeden remis.

Spośród zawodników GKM-u najczęściej na H4 wyprzedzał Nicki Pedersen (11 razy). Po 10 razy ta sztuka udawała się Kennethowi Bjerre oraz Krzysztofowi Buczkowskiemu, a po 9 Artemowi Lagucie i Przemysławowi Pawlickiemu. Miejscowi byli także mijani przez rywali, a sezon z dodatnim bilansem na dystansie przy H4 zakończyli tylko Laguta (+8) oraz Pedersen (+5).

Słabe wyniki grudziądzkiej drużyny na Hallera 4 mogły wynikać przede wszystkim z powodu nie najlepszych momentów startowych. W pierwszej fazie wyścigów udało się im pokonać u siebie tylko 46,6% rywali. Najwięcej ścigania zanotowaliśmy w biegach nr 9 (13 „mijanek”), a żużlowcy szczególnie upodobali sobie trzecie okrążenia, w których doszło do aż 24 akcji (25,81% całości, najlepszy wynik w PGE Ekstralidze). Spadła skuteczność wyprzedzeń przeprowadzonych po zewnętrznej części toru. W sezonie 2020 od środka toru do bandy zanotowano 25% „mijanek”. Znacznie popularniejsza i korzystniejsza była wewnętrzna część naszego owalu.

Jeśli chodzi o pola startowe to na przestrzeni całych rozgrywek i siedmiu meczów w Grudziądzu były one bardzo wyrównane. Najskuteczniejszy był tor A z 27% skuteczności według zdobytych punktów. Najmniej „oczek” wywalczyli zawodnicy ruszający do wyścigu z toru D – 22%.

Powyższe statystyki i cały sezon nauki nowej geometrii i nawierzchni na H4 pozwolą na wyciągnięcie odpowiednich wniosków przed kolejnymi rozgrywkami. W nich mamy nadzieję, że zobaczymy na grudziądzkim torze jeszcze więcej ścigania, a co najważniejsze statystykę wyprzedzających zdominują zawodnicy gospodarzy, co będzie oznaczało odzyskanie atutu własnego toru i nawiązanie do „Twierdzy”, choćby z sezonu 2016.

Średnia liczba „mijanek” na mecz w PGE Ekstralidze 2020:

1. Leszno – 18,22
2. Grudziądz – 13,29
3. Częstochowa – 11,80
4. Lublin – 11,14
5. Rybnik – 10,75
6. Wrocław – 10,56
7. Gorzów – 9,00
8. Zielona Góra – 6,56

Źródło: GuruStats.pl

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
124+34
222+16
322-8
412+6
5220
622-24
710-4
820-20

Najbliższe mecze

BETARD SPARTA Wrocław
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
26 kwietnia 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
FOGO Unia Leszno
EBUT.PL Stal Gorzów
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
KS APATOR Toruń

Skip to content