Speedway Ekstraliga potwierdziła zmiany regulaminowe - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Speedway Ekstraliga potwierdziła zmiany regulaminowe

Speedway Ekstraliga i Główna Komisja Sportu Żużlowego potwierdziły zmiany regulaminowe, które będą obowiązywać od sezonu 2021. Znacznie wpłyną one na działania polskich klubów w zbliżającym się okresie transferowym, który ruszy 1 listopada.

Zmiany zostały skonsultowane z powołanym specjalny zespół ekspertów, który stanowi organ konsultacji regulaminowych. Jednym z wielu finalnych efektów prac zespołu jest wprowadzenie bardzo ważnej zmiany – zawodnika do 24 roku życia, który od sezonu 2021 będzie musiał znaleźć się w składzie meczowym każdej drużyny w rozgrywkach PGE Ekstraligi, eWinner 1. Ligi Żużlowej i 2. Ligi Żużlowej.

Jednocześnie od sezonu 2021 w PGE Ekstralidze będzie możliwość stosowania tzw. gościa jedynie w przypadku pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa u zawodnika z kadry drużyny. W innym przypadku gość będzie jedynie możliwy do zastosowania przez kluby pierwszo- i drugoligowe i będzie to mógł być junior do 21 roku życia z obu wyższych lig.

Od sezonu 2021 w każdym meczu rozgrywek PGE Ekstraligi, eWinner 1. Ligi Żużlowej i 2. Ligi Żużlowej, w każdej drużynie, obowiązkowo będzie znajdował się w składzie meczowym zawodnik do 24 roku życiaZawodnik w kategorii U24 może być obcokrajowcem lub żużlowcem polskim. Jeżeli będzie to Polak, nie będzie on liczony do wypełnienia limitu zawodników polskich w składzie (tych będzie nadal czterech – dwaj zawodnicy polscy z numerami 6/7 i 14/15 oraz dwaj z numerami 1-5 / 9-13). Bez zmian pozostanie przepis o możliwości wystawienia w składzie zawodnika rezerwowego z numerem 8/16 w kategorii U23 (Polaka lub obcokrajowca).

Źródło: Speedway Ekstraliga