GKM 2019 w liczbach: Najlepszy sezon od czasu powrotu do Ekstraligi - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

GKM 2019 w liczbach: Najlepszy sezon od czasu powrotu do Ekstraligi

Tylko jeden krok dzielił drużynę MRGARDEN GKM od awansu do wymarzonej rundy play-off PGE Ekstraligi. Niestety, na ostatniej prostej fazy zasadniczej podopieczni Roberta Kempińskiego nie podołali zadaniu i ostatecznie rozgrywki najlepszej ligi świata zakończyli na piątym miejscu. Czas na pierwszą część podsumowania minionych rozgrywek.

Pomimo braku awansu do czwórki był to najlepszy sezon od czasu powrotu żółto-niebieskich do elity. Równie dobrze było w 2016 roku, kiedy jeszcze z Tomaszem Gollobem w składzie grudziądzanie także byli o krok od play-off. Wtedy to zbudowali słynną Twierdzę Grudziądz. Na H4 nie wygrał nikt, jednak zdecydowanie gorzej wyglądały mecze wyjazdowe. W minionych rozgrywkach MRGARDEN GKM stracił punkty na własnym torze – remis 45:45 z Fogo Unią Leszno i porażka 44:46 ze Stelmet Falubazem Zielona Góra, jednak udało wygrać się na wyjeździe w Toruniu 46:44. Dobrze było także na innych torach rywali, co przełożyło się na dość korzystny bilans małych punktów -2. Ostatecznie dało to 16 punktów meczowych, w tym trzy bonusy za lepsze wyniki dwumeczów z ekipami z Torunia, Gorzowa i Lublina.

Z roku na rok żółto-niebiescy notują coraz wyższe średnie wyjazdowe. Jeszcze w sezonie 2015 było to zawstydzające 31,14 punktów na mecz. W 2019 po raz pierwszy przekroczyli oni barierę 40 „oczek”, a dokładnie 40,57. W przyszłorocznych rozgrywkach z pewnością możemy liczyć na kolejną poprawę tego wyniku. W domowych pojedynkach drużyna MRGARDEN GKM-u uzbierała średnio 49,14 punktów. Lepiej było tylko we wspomnianym wcześniej sezonie 2016. Wtedy to komplet wygranych dała średnią aż 52,14.

Jeśli chodzi o wyniki poszczególnych biegów to sezon 2019 był rekordowy pod względem zremisowanych wyścigów. Aż 94 gonitwy z udziałem naszej drużyny kończyły się rezultatem 3:3. Po 29 razy grudziądzanie wygrywali biegi podwójnie oraz w stosunku do 4:2. 30-krotnie żółto-niebiescy przegrywali podwójnie, jednak należy podkreślić, że to najlepszy wynik od kilku lat.

Dobrze było też pod względem wygranych wyścigów indywidualnie. Średnio 7,6 biegów na mecz nasi zawodnicy kończyli z „trójką”.  Świetnie spisywali się seniorzy, którzy zdobywali 40,4 punktów na mecz. Był to ich najlepszy wynik od 2015 roku. Juniorzy dołożyli średnio 4,2 punktów, co było drugim wynikiem w historii (w 2016 – 5,3). Strzałem w dziesiątkę okazało się za to zakontraktowanie Kennetha Bjerre. To obcokrajowcy byli siłą napędową zespołu. Zdobywali oni średnio 25,6 punktów na mecz. Zawodnicy z polską licencją dokładali 19,3 „oczek”. Słabo było za to jeśli chodzi o średnią liczbę punktów w biegach nominowanych. W nich żółto-niebiescy nie radzili sobie najlepiej, zdobywając średnio 5,1 punktów na bieg.

Za udostępnienie statystyk dziękujemy Rafałowi Gurgurewiczowi z GuruStats.pl! Już w piątek druga część podsumowania sezonu, w której przyjrzymy się indywidualnym osiągnięciom naszych zawodników.

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
124+34
222+16
322-8
412+6
5220
622-24
710-4
820-20

Najbliższe mecze

BETARD SPARTA Wrocław
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
26 kwietnia 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
FOGO Unia Leszno
EBUT.PL Stal Gorzów
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
KS APATOR Toruń

Skip to content