GKM S.A. wśród liderów CSR klubów PGE Ekstraligi - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

GKM S.A. wśród liderów CSR klubów PGE Ekstraligi

W analizie odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych, przeprowadzonej przez Sportimpakt, komórkę Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, GKM S.A. zajął trzecie miejsce wśród klubów żużlowych. W badaniu pod uwagę wzięto trzy obszary CSR: społeczeństwo, środowisko oraz rządzenie.

Zespół badaczy i ekspertów skupionych wokół Sportimpakt, komórki Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, zbadał pod kątem CSR, czyli działań z zakresu społecznej odpowiedzialności, kluby z pięciu największych lig sportowych w Polsce wśród czterech najpopularniejszych dyscyplin: piłki nożnej, żużla, siatkówki oraz koszykówki. Wśród nich znalazła się także PGE Ekstraliga.

Badanie dotyczyło trzech obszarów odpowiedzialności społecznej: społeczeństwo – określający głównie oddziaływanie społeczne, odpowiedzialność względem interesariuszy, wykorzystanie siły oddziaływania marki klubu w jego otoczeniu, środowisko – opisujący oddziaływanie organizacji na środowisko naturalne i zarządzanie zasobami naturalnymi, a także rządzenie – obejmujący przede wszystkim transparentność organizacji. W opublikowanym raporcie dotyczących PGE Ekstraligi wysokie miejsce przypadło naszemu klubowi. GKM S.A. spośród klubów najsilniejszej ligi świata został sklasyfikowany na trzecim miejscu, ustępując tylko Włókniarzowi Częstochowa i Falubazowi Zielona Góra.

Jak zauważają badacze, kluby żużlowe pozytywnie wyróżniają się przede wszystkim w wykorzystaniu oddziaływania klubu w swoim otoczeniu, m.in. angażując się promocję działań prozdrowotnych, działania charytatywne i akcje organizowane przez kibiców. Kluby w wyróżniającym się zakresie angażują się również w rozwój wolontariatu. Relatywnie dobrze wygląda dostosowanie infrastruktury na stadionach, umożliwiającej dostęp na wydarzeniom, m. in. osobom z niepełnosprawnościami. Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ!

Dla naszego serwisu wyniki analizy komentuje dr Paweł Zembura z Uniwersytetu Warszawskiego, kierujący pracami zespołu badawczego.

Jak na tle innych klubów oraz najpopularniejszych lig w Polsce wypadają w badaniu żużel oraz GKM S.A.?

– W porównaniu średnich ocen klubów z różnych lig PGE Ekstraliga wypadła w środku stawki, za piłkarską Ekstraklasą i siatkarską PlusLigą, a przed Energą Basket Ligą i Ligą Siatkówki Kobiet. Elementem, który pozytywnie wyróżniał Grudziądzki Klub Motocyklowy od innych klubów z PGE Ekstraligi był udział w edukacji dotyczącej oddziaływania na środowisko. W odniesieniu do innych przejawów – GKM wspiera też programy prospołeczne inicjowane bądź współorganizowane przez kibiców. O ile charytatywności nie zalicza się do odpowiedzialności społecznej – uwzględnialiśmy w badaniu „słuchanie” swoich interesariuszy. Na Waszej stronie znalazły się też informacje, jak dostać się na stadion z wykorzystaniem innych środków transportu niż tylko samochód, co nie było powszechną praktyką

Jakie więc działania powinny podjąć kluby, zwłaszcza żużlowe, by poprawić wyniki dot. inicjatyw CSR będących przedmiotem badań w opublikowanym raporcie? Co mogą uczynić, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań z zakresu społecznej odpowiedzialności?

– W moim przekonaniu konieczne jest bardziej strategiczne spojrzenie na rolę odpowiedzialności społecznej w rdzeniu funkcjonowania klubu. Nie chodzi na przykład o to, by realizować mnóstwo programów skierowanych do szeroko rozumianej społeczności klubu, a raczej – żeby rozwiązywać istotne problemy tej społeczności, dookreślić grupę docelową i potencjalny wpływ. Klub nie musi koordynować takich aktywności, może natomiast wykorzystać swoją rolę społeczną jako partner różnych inicjatyw. CSR to sposób, w jaki klub funkcjonuje. W kontekście efektywności – potrzebujemy wyjścia poza krótkie, epizodyczne zaangażowanie społeczne i skoncentrowania się na zmianie społecznej. Oznacza to, że również w obszarze odpowiedzialności społecznej należy ewaluować efektywność swoich działań i je raportować, koncentrując się na ich wpływie. Wtedy można obserwować, czy klub jest coraz efektywniejszy, czy nie.

Jakie więc obszary CSR, z punktu widzenia klubów żużlowych, powinny być przedmiotem ich zwiększonej aktywności w zakresie społecznej odpowiedzialności?

– W naszej analizie obserwowaliśmy, że kluby żużlowe interesują się kwestiami wpływu na środowisko w podobnym – niemal żadnym – stopniu co kluby z innych lig. A w odniesieniu do kibiców – kluby mogłyby w większym zadbać ich o zdrowie. Mają tu wpływ nawet niewielkie działania – jak możliwość wyboru w stadionowym barze jakiegoś „zdrowszego” produktu. Trzecia sprawa – kluby żużlowe publikują bardzo mało informacji o sobie. Mam tu na myśli kwestie transparentności organizacji – struktury, profili członków zarządu i rady nadzorczej, uzasadniania kluczowych decyzji, informowania o realizowanych zadaniach publicznych. To łatwo zmienić.

Jakie nadzieje wiąże zespół Sportimpakt z opublikowanym raportem? Czy planowana jest kontynuacja badania?

– Nasz raport miał zmapować sytuację – zebrać po raz pierwszy informacje, co dzieje się w obszarze odpowiedzialności społecznej w polskich klubach. Zebraliśmy przy okazji wiele dobrych praktyk udowadniających, że ten temat nie jest klubom obcy. Na obecnym etapie zbieramy wiadomości zwrotne o raporcie i narzędziu, które planujemy niedługo ulepszyć. Chcielibyśmy, aby „obszar” odpowiedzialności społecznej klubów sportowych się rozwijał nie tylko w kontekście zakresu działań, ale również ich jakości (roli w strategii organizacji). To znaczy – żeby kluby były zarządzane z uwzględnieniem potrzeb różnych interesariuszy, charakteryzowały się dobrym rządzeniem i wykorzystywały swój potencjalny wpływ. W tym obszarze – analizy wpływu organizacji i ewaluacji ich działań – widzimy swoje dalsze pole badań i pomocy klubom. Osoby zainteresowane raportem i narzędziem – indeksem odpowiedzialności społecznej – zapraszam do ściągnięcia dokumentów na stronie sportimpakt.org.

PGE EKSTRALIGA

PozycjaDrużynaMPktMPkt
10--
20--
30--
40--
50--
60--
70--
80--

Najbliższe mecze

ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
PLATINUM MOTOR Lublin
14 kwietnia 2024
ENEA FALUBAZ Zielona Góra
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
21 kwietnia 2024
BETARD SPARTA Wrocław
VS
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
26 kwietnia 2024
ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
VS
FOGO Unia Leszno

Skip to content