Roman Lakhbaum - GKM.Grudziadz.net

#801

ROMAN LAKHBAUM

narodowośćROSJA

data urodzenia04.08.1998

średnia biegowa0.000

osiągnięcia
– złoty medal Drużynowych Mistrzostw Rosji 2017
– złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Rosji Juniorów 2016
– srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Rosji Juniorów 2016, 2017
– srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Rosji Juniorów do 19 lat 2016
– 8. miejsce Indywidualnych Mistrzostw Rosji 2016
– udział w Grand Prix Challenge 2017 w Togliatti (16. miejsce)

O ZAWODNIKU

Roman urodził się w miejscowości Sterlitamak, znanej miłośnikom zimowej odmiany speedwaya. Od najmłodszych lat interesował się sportami motorowymi. Przygodę z nimi zaczął od motocrossu. Następnie rozpoczął także starty na żużlu. Talent drzemiący w Romanie szybko dał o sobie znać. W krótkim czasie stał się czołowym rosyjskim zawodnikiem w klasie 250cc. Swoją dorosłą karierę rozpoczął w SK Saławat. Zdążył zadebiutować w seniorskich rozgrywkach w barwach macierzystej drużyny, jednak z powodu problemów finansowych klubu, w 2015 przeniósł się do Mega Łady Togliatti. Dzięki startom w ekipie Olega Kurguskina, Roman zrobił duży progres pod względem rozwoju jako zawodnik profesjonalnie uprawiający żużel.

Świadczą o tym uzyskiwane przezeń rezultaty. W minionych rozgrywkach ligi rosyjskiej był bardzo dobrze punktującym zawodnikiem swojej drużyny. Startował w niej wraz z Artemem Lagutą. Na koniec sezonu 2017 Roman wraz ekipą z Togliatti cieszył się ze złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Rosji. Nieźle spisywał się także w zawodach indywidualnych. W sezonie 2016 roku został ósmym zawodnikiem swojego kraju. W tym roku zwyciężył w Bałakowie w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Rosji. W turnieju finałowym zajął jednak dopiero dwunastą pozycję.

Sukcesy notuje także w zawodach młodzieżowych. W 2016 roku w Togliatti sięgnął po złoto w rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Rosji Juniorów. Rok później w zdobyciu medalu przeszkodził mu upadek w ostatnim starcie, w efekcie czego musiał zadowolić się szóstą lokatą. Jest także silnym punktem drużyny w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Rosji Juniorów.

Dobre występy Lakhbauma zaowocowały szansą w Grand Prix Challenge 2017. Roman został desygnowany na pozycję rezerwowego, jednak w obliczu wizowych problemów, a także plagi kontuzji stałych uczestników dostał on szansę zaprezentowania swoich umiejętności od początku turnieju w Togliatti. Ostatecznie zawody, które zakończyły się awansem do cyklu jego nowych kolegów klubowych – Przemysława Pawlickiego oraz Artema Laguty – zakończył na 16. miejscu, z 2 punktami na koncie. W poszczególnych wyścigach potrafił pozostawić za swoimi plecami Mateusza Szczepaniaka oraz Gleba Czugunowa. Nowy zawodnik MRGARDEN GKM startował także w reprezentacji Rosji w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów.

Roman ma już za sobą również debiut w lidze polskiej. Przed sezonem 2016 podpisał kontrakt w drugoligowym KSM Krosno. Mimo ambitnej postawy na treningach, nie dostawał szansy występu w meczu. Dlatego postanowił przenieść się, na zasadzie wypożyczenia, do nękanego problemami kadrowymi ROW Rybnik.  Mimo iż Roman trafił do ekipy ze Śląska tuż przed ligowym spotkaniem „Rekinów” w Grudziądzu, to jednak nie pojawił się na H4. Ekstraligowy debiut zaliczył w Zielonej Górze, gdzie 6 sierpnia ROW uległ Ekantor.pl Falubazowi 34:56. Rosjanin otrzymał od trenera dwie szanse. W obu biegach minął linię mety na czwartej pozycji.

Po zakończeniu rozgrywek, postanowił poszukać nowego klubu, który umożliwi mu sportowy rozwój. Wybór padł na MRGARDEN GKM, gdzie parafował pięcioletnią umowę.

Opracował: Sławomir Henclik

STATYSTYKI

POZ. M B 1 2 3 4 D U W T ŚR.B ŚR.M
0. Roman Lakhbaum 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,000 0,00

 

GALERIA ZAWODNIKA