Patryk Rolnicki - GKM.Grudziadz.net

PATRYK ROLNICKI

narodowośćpolska

data urodzenia05.07.1998

osiągnięcia
– Złoty medal DMPJ (2018)
– Najlepszy junior Nice PLŻ (2017)
– Wygrana w Turnieju Zaplecza Kadry Juniorów w Tarnowie (2018)
– 4 miejsce w finale Brązowego Kasku w Świętochłowicach (2017)
– Udział w finale MIMP w Rybniku (2017)
– Udział w finale Srebrnego Kasku w Krośnie (2017)
– 4 miejsce w finale MDMP w Rybniku (2016)

O ZAWODNIKU

Patryk licencję „Ż” uzyskał 4 sierpnia 2014 roku na torze w Częstochowie. Wychowanek tarnowskiej Unii już nieco ponad miesiąc później po raz pierwszy poczuł smak ekstraligowego meczu „od środka”. 6 września wyszedł do prezentacji w spotkaniu Tarnowa z Falubazem Zielona Góra, zastępując kontuzjowanego Martina Vaculika. Był jednak wystawiony pod numerem seniora i nie otrzymał ani jednej szansy od trenera. Na debiut ligowy czekał do 17 maja 2015. Wtedy to – jako gość – zaprezentował się w barwach drugoligowego KSM Krosno w pojedynku przeciwko drużynie z Lublina. To był bolesny debiut, gdyż w trzech startach został… trzy razy wykluczony – dwukrotnie za upadek i raz za przekroczenie limitu 2 minut. Pierwsze wyścigi w najsilniejszej lidze świata zaliczył 26 lipca 2015 w Zielonej Górze. Tam nie wywalczył żadnego punktu, a pierwsze „oczko” zdobył w Toruniu – podczas meczu tarnowian na Motoarenie 23 sierpnia.

Regularną jazdę w rozgrywkach ligowych rozpoczął w wieku 18 lat. W sezonie 2016 z „Jaskółką” na plastronie zaliczył 13 meczów w PGE Ekstralidze, kończąc rozgrywki ze średnia 0,450 pkt/bieg. W między czasie ponownie startował w poszerzonej pierwszej lidze – w Krośnie. Tam w czterech spotkaniach spisywał się nieźle, kończąc sezon ze średnią 1,333 pkt/bieg. Skrzydła w pełni rozwinął rok później, gdzie jako junior był jednym z głównych autorów powrotu do Ekstraligi tarnowskiego zespołu. 1,689 pkt/bieg, 31 miejsce wśród najskuteczniejszych w Nice PLŻ i tytuł najlepszego młodzieżowca w lidze. Powrót do elity nie był jednak taki jakby oczekiwał tego od siebie sam zawodnik. W minionych rozgrywkach w 14 meczach średnio notował 0,900 pkt/bieg. Jak dotąd Rolnicki w najwyższej klasie rozgrywkowej ma na koncie 29 spotkań, 60 punktów i 4 bonusy, uzyskane w 96 wyścigach. Jego najlepszym wynikiem było dwukrotne wywalczenie 5 punktów i bonusa w trzech wyścigach – raz przeciwko MRGARDEN GKM na torze przy Zbylitowskiej 3.

W sezonie 2018 wraz z kolegami z Grupy Azoty Unii Tarnów Patryk sięgnął po złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, będąc najlepszym zawodnikiem finału w Gorzowie. Na swoim koncie ma też wygraną w jednym z Turniejów Zaplecza Kadry Juniorów w Tarnowie. W 2017 roku dotarł do finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, jednak problemy sprzętowe nie pozwoliły mu na równorzędną walkę z rywalami. Nieźle zaprezentował się m.in. w finale Srebrnego Kasku 2017 w Krośnie, gdzie startował z rezerwy. Trzy wyścigi pozwoliły mu na zajęcie 12 pozycji. Dużo lepiej było w finale Brązowego Kasku, gdzie przerwano zawody po trzech seriach, a Rolnicki został sklasyfikowany tuż za podium.

Mamy nadzieję, że największe sukcesy indywidualne, jak i drużynowe jeszcze przed Patrykiem. Jak sam zapowiada w sezonie 2019 stawia wszystko na jedną kartę i po raz pierwszy w karierze zmienia klub, by ścigać się z najlepszymi w PGE Ekstralidze w swoim ostatnim roku w kategorii juniora. Mają mu pomóc m.in. duże inwestycje w sprzęt i praca z trenerem Robertem Kościechą, który będzie miał za zadanie wyzwolić z wychowanka tarnowskiej Unii maksimum potencjału, który posiada.