download theme

Bonus for new user http://bet365.artbetting.gr 100% bonus by bet365.

bet365.artbetting.co.ukA+ A A-

Peter Ljung

Data Urodzenia:
30 października 1982r.

Inne Kluby:
- Dackarna Malilla (Szwecja)
- Vastervik Speedway (Szwecja)

Strona Internetowa:
www.ljungracing.com

O Zawodniku:
Peter Ljung występy na żużlowych torach rozpoczął w 2000 roku. Jego kariera nabrała rozpędu po osiągnięciu drugiego miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Szwecji Juniorów w 2002 roku. Już w kolejnym sezonie zadebiutował na polskich i brytyjskich torach. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się w barwach Intaru Ostrów, w czterech meczach osiągając średnią powyżej dwóch punktów na bieg. Przeciętny wynik zanotował w światowym czempionacie do lat 21. Na torze w Kumli z dorobkiem sześciu "oczek" uplasował się na dziesiątym miejscu. Najmilszym wspomnieniem Szweda z sezonu 2003 jest z pewnością tytuł Drużynowego Mistrza Świata. Wraz z reprezentacyjnymi kolegami zwyciężył na torze w duńskim Vojens, a sam Peter do dorobku Szwedów dorzucił 10 punktów. Dostał również okazję pokazania się szerszej publiczności podczas Grand Prix. Podczas turnieju o Wielką Nagrodę Skandynawii w Goeteborgu uplasował się na dwunastej pozycji z siedmioma punktami.

W kolejnych sezonach reprezentował barwy zespołów z Gniezna i Krosna, jednak rola szwedzkiego żużlowca nie była w nich znacząca, a odjechał tylko po jednym spotkaniu w sezonie. Jego potencjał dostrzeżono w Częstochowie, gdzie w 2006 roku zadebiutował w Ekstralidze. Nie był to zbyt udany debiut, bowiem w czterech meczach zdobył łącznie tylko 11 punktów. Kolejne dwa sezony Ljung spędził w Tarnowie, gdzie okazał się być solidnym zawodnikiem "drugiej linii". W 2009 roku Szwed urodzony w Vaxjo zakotwiczył się w pierwszej lidze. W barwach Startu Gniezno wraz z Krzysztofem Jabłońskim decydowali o sile zespołu w dwóch kolejnych sezonach. W 2011 roku przeżył regres ligowej formy jeżdżąc ze skorpionem na piersi. Wystąpił w zaledwie pięciu meczach zdobywając przeciętnie 1,615 punktu na bieg. Z drugiej strony dobrym występem w Grand Prix Challenge zapewnił sobie udział w cyklu Grand Prix na następny rok.

W kolejnym sezonie Peter Ljung zdecydował się na jazdę w Grudziądzu. To w barwach GTŻ-tu zanotował swój najlepszy sezon. Niejednokrotnie podkreślał, że tor w Mieście Ułanów jest jego ulubionym. Tą tezę potwierdzały wyniki - Peter na naszym owalu tylko raz nie zdobył dwucyfrowej zdobyczy punktowej. Lider żółto-niebieskiego zespołu zaprowadził grudziądzan na drugie miejsce w tabeli zapewniając jazdę w barażach. Ze względu na kontuzję nogi nie mógł w nich wystąpić. Sympatyczny Szwed nie zwojował także cyklu Grand Prix. W końcowym rozrachunku był piętnastym zawodnikiem świata z dorobkiem 57 punktów. Najlepsze zawody odjechał w Vojens i Terenzano, zdobywając tam po 8 punktów.

W 2013 roku "Kung Ljung" ponownie zawitał do Ekstraligi. Pod skrzydłami Piotra Barona okazał się czwartym zawodnikiem w drużynie Sparty Wrocław. Po roku przerwy po raz kolejny znalazł się na zapleczu Ekstraligi. Tym razem w barwach Stali Rzeszów był drugim najlepszym zawodnikiem zespołu. Drużyna z Podkarpacia pewnie awansowała do wyższej ligi, a Ljung ponownie zawarł porozumienie z włodarzami klubu. Zeszły sezon nie był zbyt udany dla Petera. W pięciu spotkaniach uzbierał tylko 22 "oczka" i nie zdobył zaufania w oczach Janusza Ślączki. Z drugiej strony Szwed został drużynowym mistrzem świata, gdyż znalazł się w kadrze Szwecji na Drużynowy Puchar Świata. Z żółtym krzyżem na niebieskim tle na plastronie wystąpił w półfinale w Gnieźnie. W zawodach finałowych menedżer Szwedów zamiast na niego postawił na Lindgrena. W finale w Vojens skandynawscy żużlowcy sprawili niemałą niespodziankę, pokonując Danię, Polskę i Australię.

Peter Ljung uzgodnił warunki kontraktu z grudziądzkim klubem w momencie, kiedy nie było jeszcze wiadome, w której lidze pojedzie GKM. Postanowił podjąć rękawicę i wraz z reprezentacyjnym kolegą, Antonio Lindbeackiem, będzie cieszyć swoją jazdą kibiców na Hallera 4. Predyspozycje do skutecznej jazdy ma, szczególnie na torze w Grudziądzu, gdzie czuje się jak ryba w wodzie. Liczymy na to, że nie zawiedzie nas swoją postawą i dołoży swoją ważną część do osiągnięcia przedsezonowego celu.

Największe sukcesy Petera Ljunga:
- srebrny medalista Mistrzostw Szwecji Juniorów (2002, 2003)
- złoty medalista Drużynowego Pucharu Świata (2003, 2015)
- srebrny medalista DMP z Włókniarzem Częstochowa (2006)
- piętnaste miejsce w cyklu Grand Prix (2012)

Opracował: Karol Wroński


 

ZALOGUJ lub ZAREJESTRUJ

LOGOWANIE