download theme

Bonus for new user http://bet365.artbetting.gr 100% bonus by bet365.

bet365.artbetting.co.ukA+ A A-

Rafał Okoniewski

Data Urodzenia:
26 stycznia 1980r.

Inne Kluby:
- MC Nordstern Stralsund (Niemcy)

Strona Internetowa:
-

O Zawodniku:
Popularny "Okoń" swoją przygodę ze speedwayem rozpoczął w 1996 roku zdając licencję „Ż” w barwach swojego macierzystego klubu Polonii Piła. Rafał od początku pokazywał, że drzemie w nim ogromny potencjał, który trzeba jedynie odpowiednio wskrzesić. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W debiutanckim sezonie "Okoń" zaliczył aż osiem spotkań w barwach pilskiej ekipy, a rok później odniósł pierwsze w swojej karierze sukcesy – wygrał Brązowy Kask i zajął drugie miejsce w finale Srebrnego Kasku. Do kolejnego sezonu przystąpił z jeszcze większym zaangażowaniem, co zaowocowało nie tylko zdecydowaną poprawą wyników na froncie ligowym, ale także ponownym zdobyciem BK i zwycięstwem w pierwszych zawodach międzynarodowych – Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów.

Rafał z roku na rok prezentował coraz lepszą dyspozycję i dopisywał do swojego nazwiska kolejne okazałe triumfy. Po trzech latach startów w macierzystym klubie z Piły postanowił po raz pierwszy zmienić barwy klubowe. Wybór padł na Stal Gorzów, gdzie Okoniewski notował fantastyczne wyniki. Do tego w dalszym ciągu świetnie odnajdywał się w imprezach krajowych, zdobywając następne trofea. Szczególnie smakowała wiktoria z 2000 roku w finale MIMP na domowym torze w Gorzowie. "Okoń" uzbierał po trzynaście punktów z Tomaszem Chrzanowskim i o końcowym triumfie zadecydował bieg dodatkowy, w którym Rafał nie dał żadnych szans wychowankowi Apatora Toruń. W 2001 roku stanął na najniższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w angielskim Peterborough, zdobywając brązowy medal. Wszystko wskazywało na to, że "Okoń" tego samego roku sięgnie po trzecie złoto w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski na torze w Częstochowie. Po trzech zwycięstwach, w czwartym starcie Okoniewski zanotował jednak defekt i sytuacja mocno się skomplikowała. W ostatnim biegu zdołał zdobyć zaledwie jeden punkt i musiał zadowolić się czwartym miejscem.

Kolejnym przystankiem w karierze Okoniewskiego była drużyna Unii Leszno. Pomimo solidnej postawy Rafała w spotkaniach "Byków", ich drogi rozeszły się zaledwie po roku. Poszukiwania nowego pracodawcy nie spędzały jednak snu z powiek Okoniewskiemu, który ze względu na swoje osiągnięcia był łakomym kąskiem na rynku transferowym. Wyścig o podpis pod kontraktem wychowanka Polonii Piły wygrał zespół z Zielonej Góry.

Początki przygody "Okonia" z drużyną z Grodu Bachusa były bardzo obiecujące. Rafał wywiązywał się bez zarzutów z roli lidera, na jakiego kreowano go przed podpisaniem kontraktu. W pierwszym roku startów dla zespołu z Zielonej Góry okazał się najlepszy w finale Złotego Kasku rozegranego na torze we Wrocławiu, gdzie w pokonanym polu pozostawił m.in. Jarosława Hampela. Drugi rok w barwach "Myszki Miki" był już jednak nieco gorszy. Nie zraziło to ani Okoniewskiego, ani jego pracodawcy, którzy zdecydowali się kontynuować współpracę przez kolejny sezon. Ten niestety dla obu okazał się wręcz fatalny. Zawodnicy z Zielonej Góry z hukiem opuścili szeregi Ekstraligi, a sam Rafał był jednym ze słabszych elementów zielonogórskiej układanki. Pobyt w pierwszej lidze dla wychowanka Polonii potrwał jednak tylko rok i był to zarazem jego ostatni sezon spędzony w zespole Falubazu.

Rok 2007 to kolejny rozdział w karierze Okoniewskiego, który zdecydował się parafować umowę z drużyną Polonii Bydgoszcz. Pierwszy sezon w barwach "Gryfów" nie będzie jednak miło przez niego wspominany za sprawą spadku Polonii do niższej klasy rozgrywkowej. Było to tym bardziej bolesne, że był to pierwszy taki przypadek w całej historii bydgoskiego żużla. Rafał nie zamierzał uciekać z tonącego statku i już rok później pomógł swojemu klubowi w powrocie na żużlowe salony, będąc jednym z liderów. Pomimo bardzo dużego wkładu w sukces bydgoszczan, Okoniewski zdecydował się na kolejną zmianę barw klubowych, a wybór padł na jego byłego pracodawcę - Caelum Stal Gorzów. Jego powrót do stolicy województwa Lubuskiego wiązał się ze sporymi nadziejami samego Rafała, jak i włodarzy oraz kibiców z Gorzowa. Niestety dla "Okonia" okazał się zupełnie nieudany, bowiem wystąpił w zaledwie pięciu spotkaniach gorzowian, osiągając w nich średnią 1,059.

Po słabym sezonie w barwach gorzowskiej Stali, Rafał zdecydował się na przenosiny do pierwszoligowego zespołu z Rzeszowa. Tam zdecydowanie odbudował swoją formę i walnie przyczynił się do awansu rzeszowian. Punkty dla PGE Marmy zdobywał jeszcze przez kolejne trzy sezony. Cała sytuacja skomplikowała się zimą 2013 roku, kiedy rzeszowianie chcieli obciąć zarobki Okoniewskiego o 20 procent, wzorując się na rankingu opublikowanym przez Ekstraligę, w którego myśl żużlowiec znacznie obniżył swoje wyniki względem sezonu w 2012 roku. Trybunał Polskiego Związku Motorowego uznał, że kary nałożone przez PGE Marmę Rzeszów na Rafała Okoniewskiego były bezpodstawne i podtrzymał decyzję Głównej Komisji Sportu Żużlowego o rozwiązaniu jego kontraktu z dotychczasowym pracodawcą.

"Okoń" od razu doprecyzował umowę z GKM Grudziądz i zadebiutował w żółto-niebieskich barwach podczas trzeciej kolejki Nice PLŻ, kiedy podopieczni Roberta Kempińskiego zmierzyli się na własnym torze z Polonią Bydgoszcz. Rafał od razu zaprezentował się z fantastycznej strony i przez cały sezon był głównym filarem grudziądzan notując dwucyfrowe zdobycze punktowe. Zawodnik był bardzo zadowolony ze spędzonego roku w Grudziądzu i podczas Speedway President Cup Grudziądz przedłużył kontrakt z GKM na sezon 2015.

Tak udany rok spowodował, że w z jazdą "Okonia" w PGE Ekstralidze działacze i kibice wiązali spore nadzieje. Wychowanek pilskiej Polonii przez znaczną część rozgrywek rozczarowywał, przeplatając niezłe występy na torze przy H4 z beznadziejnymi wynikami na obiektach rywali. Po części swoje winy odkupił w ostatnich dwóch spotkaniach GKM-u w Grudziądzu, kiedy to zanotował dwa świetne występy. Najpierw podczas pojedynku z Betardem Spartą Wrocław "wykręcił" 13 punktów, a w derbach z ekipą KS Toruń "czysty" komplet 15 punktów! 

W sezonie 2016 Rafał skupił się na startach w barwach MRGARDEN GKM. Okazjonalnie startował tylko w meczach w Niemczech i Szwecji. Zdecydowanie lepiej spisywał się u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie liderował ekipie ze Stralsundu. W Polsce "Okoń" zaliczył kapitalny start sezonu. W pierwszych spotkaniach był liderem żółto-niebieskich, zarówno na H4, jak i na wyjazdach. Druga połowa sezonu nie była już tak imponująca, przede wszystkim "w delegacjach", ale mimo to "Okoń" dokładał bardzo ważne punkty do dorobku drużyny. Solidność wychowanka Polonii Piła po raz kolejny została doceniona przez działaczy z Grudziądza i Okoniewski spędzi w naszym mieście już czwarty rok.

Największe sukcesy Rafała Okoniewskiego:
- dwukrotny złoty medalista Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów (1998, 1999)
- brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2001)
- dwukrotny Młodzieżowy Indywidualny Mistrz Polski (1999, 2000)
- zwycięzca Złotego Kasku (2003)
- dwukrotny zwycięzca Srebrnego Kasku (1998, 2001), drugie miejsce (1997)
- trzykrotny zdobywca Brązowego Kasku (1997,1998,1999)
- srebrny medalista MPPK (2010)
- srebrny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (2012)

Opracowali: Kamil Tecław i Sławomir Henclik 

 

ZALOGUJ lub ZAREJESTRUJ

LOGOWANIE