Nasi rywale: forBET Włókniarz Częstochowa - GKM.Grudziadz.net - oficjalny serwis klubu

Nasi rywale: forBET Włókniarz Częstochowa

W czwartej części cyklu „Nasi rywale” przedstawimy forBET Włókniarz Częstochowy. „Lwy” po dobrym sezonie 2018 i awansie do fazy play-off, w której przez liczne problemy z kontuzjami nie odegrali większej roli – mają zdecydowanie większe apetyty przed zbliżającymi się rozgrywkami. W tym celu poczynili dwa wzmocnienia składu – na pozycjach, które najbardziej szwankowały w zeszłym roku.

Historia spotkań z GKM:

W historii mierzyliśmy się z częstochowianami 28 razy. Aż w 16 meczach górą byli nasi rywale, 9 zwycięstw odnosili żółto-niebiescy, zanotowaliśmy też 3 remisy. Na H4 lepsi gospodarze, którzy mają na koncie 8 wygranych. 5 razy z Grudziądza zwycięska wyjeżdżała ekipa spod Jasnej Góry, a raz padł remis. Z kolei w Częstochowie dwa remisowe starcia miały miejsce w dwóch ostatnich sezonach. Wygraliśmy tylko raz, a pokonani z jaskini „Lwa” wyjeżdżaliśmy aż 11-krotnie.

Transfery:

Paweł Przedpełski i Jakub Miśkowiak to dwa najważniejsze nazwiska, które działaczom Włókniarza udało się „zdobyć” na tegorocznej giełdzie transferowej. Rodowity torunianin po raz pierwszy zmienia barwy klubowe i opuszcza swoją macierzystą drużynę. Po nieprzekonującym sezonie w Get Well Przedpełski ma nadzieję na rozwinięcie skrzydeł pod okiem Marka Cieślaka, podobnie jak rok wcześniej zrobił to inny torunianin – Adrian Miedziński. Sporym atutem zawodnika może być praktycznie pewne miejsce w składzie, o które w Toruniu musiał walczyć z rezerwowym – Jackiem Holderem.

„Lwy” postanowiły wzmocnić także formację juniorską. Do jednego z objawień sezonu 2018 – Michała Gruchalskiego dołączył Jakub Miśkowiak. Wychowanek Orła Łódź jest uznawany za jeden z większych talentów w polskim speedwayu. Starty w Częstochowie i styczność z najsilniejszymi żużlowcami na świecie z pewnością mogą wiele pomóc w rozwoju jego kariery. Zawodnikiem oczekującym, który może pełnić rolę rezerwowego spod numerów 8 i 16 został Damian Dróżdż. Ten nie miał okazji do częstych startów w Betard Sparcie Wrocław, a regulaminowa możliwość w sezonie 2019 – starty jako „gość” w 2. Lidze Żużlowej – pozwoli mu w razie barku występów w forBET Włókniarzu jeździć w ekipie z Poznania.

Atuty:

Liderzy w osobach Leona Madsena i Fredrika Lindgrena, jak również „na papierze” mocna i dobrze zapowiadająca się para juniorów. To mogą być główne atuty „Lwów”. W sezonie 2018 duet Madsen – Lindgren niejednokrotnie ratował z opresji częstochowską drużynę, jak m.in. w pamiętnym meczu inauguracyjnym z MRGARDEN GKM, gdzie do spółki z Matejem Zagarem podopieczni Cieślaka wywalczyli remis w trzech ostatnich wyścigach, przegrywając przed nimi już… 10 punktami. Mocną stroną mogą być także punkty najmłodszych zawodników ekipy spod Jasnej Góry.

Lider: 

Stawiamy na Leona Madsena, którego pamiętamy m.in. z ostatniego meczu rundy zasadniczej, w którym na ostatnich metrach odebrał wymarzoną, wyjazdową wygraną w Częstochowie ekipie MRGARDEN GKM. Drugi zawodnik pod względem skuteczności w PGE Ekstralidze 2018, Indywidualny Mistrz Europy, debiutant jako stały uczestnik Grand Prix 2019. Włodarze cyklu docenili jego postawę w zeszłym roku i przyznali Duńczykowi całoroczną „dziką kartę”. Sam Madsen zapowiada walkę o wysokie cele. Jeśli rywalizacja o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata nie odbije się negatywnie na startach ligowych to można być pewnym, że lider forBET Włókniarza z sezonu 2018 będzie nim także w nowej kampanii.

Kadra zespołu: 

Fredrik Lindgren (Szwecja)
Leon Madsen (Dania)
Matej Zagar (Słowenia)
Witalij Kowal (Ukraina)
Adrian Miedziński
Paweł Przedpełski
Damian Dróżdż
Sebastian Ułamek

Michał Gruchalski
Jakub Miśkowiak
Adrian Białk
Mateusz Świdnicki
Adrian Woźniak
Monika Nietyksza

Trener/menager: Marek Cieślak