W Grudziądzu może powstać tor speedrowerowy! Głosuj na projekt w budżecie obywatelskim! - GKM.Grudziadz.net

W Grudziądzu może powstać tor speedrowerowy! Głosuj na projekt w budżecie obywatelskim!

Kibice GKMu Grudziądz aktywnie uczestniczą w życiu miasta. Tym razem zaproponowali, by w ramach budżetu obywatelskiego powstał profesjonalny tor do speedrowera, zwanego potocznie „żużlem na rowerach”.

Jak argumentują pomysłodawcy, dzięki powstaniu profesjonalnego toru dzieci i młodzież z Grudziądza i okolic zyskają kolejną możliwość, by zdrowo i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wybudowanie obiektu umożliwi również miejscowym zawodnikom podjęcie rywalizacji w ramach oficjalnych rozgrywek o mistrzostwo i Puchar Polski. Projekt nr 70/2018 został zgłoszony jako ogólnomiejski, więc jego pomysłodawcy zachęcają wszystkich grudziądzan do wsparcia reaktywacji w mieście tej dyscypliny sportu.

Głosować można online na stronie gbo.grudziadz.pl oraz stacjonarnie: w punkcie miejskim w CH Alfa, ratuszu, Wydziale Kultury, Sportu i Promocji UM (klub Akcent), szkołach podstawowych nr 4, 12 i 15, Bibliotece Miejskiej na ul.  Legionów 28 oraz filiach na Nauczycielskiej 1, Chopina 33, Tytoniowej 1, Korczaka 23, Łęgi 2, Mazurskiej 2, Mikołaja z Ryńska 1/7, Zespole Szkół Rolniczych na ul. Lipowej 33 oraz Zespole Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych na ul. Parkowej 25. W każdym z punktów może zagłosować mieszkaniec każdego okręgu.

Speedrower to dyscyplina kolarska, w której rozgrywane są mistrzostwa Polski, Europy i świata. Już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Grudziądz był prężnie działającym ośrodkiem, w którym funkcjonowało kilka dzikich” torów, zlokalizowanych m.in. w Parku Miejskim, Lesie Garnizonowym oraz na osiedlu Rządz. Jednak gdy w kraju ta dyscyplina, w miarę rozwoju, ulegała coraz większej profesjonalizacji, Grudziądza zabrakło na liście miast z licencjonowanymi obiektami. Miejscowi pasjonaci skazani zostali na korzystanie z prowizorycznych torów.

Wybudowanie toru na os. Mniszek, w sąsiedztwie KS Stal Grudziądz,  umożliwi zainteresowanym treningi w profesjonalnych warunkach oraz zwiększy bazę ogólnodostępnych obiektów sportowo-rekreacyjnych w mieście. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się zachęcić do aktywności fizycznej dzieci i młodzież, a w przyszłości stworzyć profesjonalną drużynę speedrowerową, reprezentującą miasto w rozgrywkach ogólnopolskich.

Co ciekawe, swoje kariery od speedrowera rozpoczynają nie tylko żużlowcy. Jedną ze sportsmenek wywodzących się z tej dyscypliny sportu jest Anita Włodarczyk – polska lekkoatletka, wielokrotna medalistka i reprezentantka Polski w rzucie młotem.